5484 |
The Enderbots |
Corning, Inc and Friends |
Corning, NY |
2019-2020 |
Lancaster Scrimmage |
Competition: Top Ranked 2nd place Matches: Q: 4-1-0 |
5485 |
Gorillabots |
Corning Inc, and friends |
Corning, NY |
2019-2020 |
Lancaster Scrimmage |
Matches: Q: 3-2-0 |
5485 |
Gorillabots |
Corning Inc & friends |
Corning, NY |
2019-2020 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Design winner Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
4174 |
Atomic Theory |
Dalton School |
New York, NY |
2019-2020 |
Conestoga Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Design winner, Innovate 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
6051 |
Quantum Mechanics |
Dalton School |
New York, NY |
2019-2020 |
Conestoga Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 2-3-0, SF: 0-2-0 |
9371 |
General Relativity |
Dalton School |
New York, NY |
2019-2020 |
Conestoga Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
9372 |
Standard Model |
Dalton School |
New York, NY |
2019-2020 |
Conestoga Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
9773 |
Robocracy |
4H |
Chappaqua, NY |
2019-2020 |
Conestoga Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Connect winner, Inspire 2nd place, Motivate 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-1-0, F: 0-2-0 |
5356 |
Tardis |
Corning |
Corning, NY |
2019-2020 |
Maroon and White Qualifier |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Think winner, Innovate 2nd place, Design 2nd place Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
5484 |
The Enderbots |
Corning, Inc. and Friends |
Corning, NY |
2019-2020 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner, Innovate 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2019-2020 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance captain, Division Winning Alliance captain Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-1, F: 2-1-0, C: 0-2-0 |
5485 |
Gorillabots |
Corning Inc and Friends |
Corning, NY |
2019-2020 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Division Finalist Alliance captain Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
9773 |
Robocracy |
4H |
Chappaqua, NY |
2019-2020 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-1 |
4174 |
Atomic Theory |
Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 2-0-0 |
4326 |
Basement Lions |
Horace Mann School |
Bronx, NY |
2018-2019 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
11453 |
Uncertainty Principle |
Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
18 |
Techno Chix |
Girl Scouts Heart of the Hudson |
Pleasantville, NY |
2018-2019 |
Maroon and White Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Motivate 3rd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
6051 |
Quantum Mechanics |
Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
9371 |
General Relativity |
Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
9372 |
Standard Model |
Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
5356 |
Tardis |
Corning |
Corning, NY |
2018-2019 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Innovate 2nd place, Design 3rd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
5485 |
GorillaBots |
Corning Inc. Community Team |
Corning, NY |
2018-2019 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
10791 |
Schechter Lions |
Solomon Schechter School of Westchester |
Hartsdale, NY |
2018-2019 |
Blue and White Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2018-2019 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Connect 2nd place, Motivate 2nd place, Innovate 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
7743 |
Lansing Bobcats |
Lansing High School |
Lansing, NY |
2018-2019 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect winner Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
13585 |
Garage Mechanics |
Community Team |
Putnam Valley, NY |
2018-2019 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2018-2019 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
5356 |
Tardis |
Corning |
Corning, NY |
2018-2019 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Championship Winning Alliance 2nd pick, Division Winning Alliance 2nd pick Judged Awards: Think 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 2nd pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0, C: 2-0-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning Regional Team |
Corning, NY |
2018-2019 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 2-3-0, SF: 0-2-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Control 3rd place Matches: Q: 1-4-0 |
7743 |
Lansing Bobcats |
Lansing High School |
Lansing, NY |
2017-2018 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Matches: Q: 0-5-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Design winner, Motivate 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
13585 |
Garage Mechanics |
none |
Putnam Valley, NY |
2017-2018 |
Hat Tricks Qualifying Tournament |
Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 3-2-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance Second Pick) Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-1-0, F: 0-2-0 |
310 |
Stuy Fission |
Stuyvesant High School |
New York City, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
3981 |
The Griffins |
JCOBANY & Jamaica College |
New York, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Motivate winner, Promote 3rd place Advancement: Team Advanced (Motivate winner) Matches: Q: 2-7-0 |
4137 |
IslandBots |
Community Team |
Setauket, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
5356 |
Team Tardis |
Corning NY Area Community Team |
Corning, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
5477 |
Innovo |
Hewlett-Woodmere UFSD |
Hewlett, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Clayville, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Promote winner Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division) Matches: Q: 7-2-0, SF: 0-2-0 |
6567 |
Red Hook RoboRaiders |
Red Hook High School |
Red Hook, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
8397 |
Team Beta |
Cornell Cooperative Extension Clinton County 4H |
Plattsburgh, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Think winner Advancement: Team Advanced (Think winner) Matches: Q: 8-1-0, SF: 0-2-0 |
9371 |
General Relativity |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
9421 |
Hydrofluoric Robotics |
Harborfields High School |
Greenlawn, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
9773 |
Robocracy-4H |
4H Westchester County |
Chappaqua, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 1-8-0 |
11453 |
Uncertainty Principle |
The Dalton School |
New York, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
12414 |
Metal Benders |
John Jay High School |
Cross River, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 5-4-0 |
12833 |
Mechanical Meltdown |
Neighborhood Team |
Watkins Glen, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division) Matches: Q: 7-2-0, SF: 0-2-0 |
13475 |
Lionotics 2 |
Yeshiva University High School For Boys |
New York, NY |
2017-2018 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate winner, Control 2nd place, Inspire 3rd place, Design 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire Finalist 3) Matches: Q: 3-1-1, SF: 0-2-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2016-2017 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Control 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Winning Alliance captain Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
9773 |
Robocracy |
Robocracy 4-H Club |
Yorktown Heights, NY |
2016-2017 |
Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Matches: Q: 1-3-1 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Rome, NY |
2016-2017 |
Pittsburgh Area Qualifying Tournament |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Control winner, Think 2nd place, Innovate 2nd place, Motivate 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire Award) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-1-0, F: 0-2-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance Second Pick) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Matches: Q: 3-2-0 |
18 |
The Techno Chix |
Girl Scouts Heart of the Hudson |
Pleasantville, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
4017 |
roboPandas |
Sewanhaka Central School District |
Floral Park, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
4137 |
Islandbots |
Islandbots Robotics |
Setauket, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division) Matches: Q: 6-3-0, SF: 1-2-0 |
5477 |
Innovo |
George Hewlett High School |
Hewlett, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance captain, Division Winning Alliance captain Judged Awards: Innovate 3rd place Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance captain) Matches: Q: 7-2-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0, C: 1-2-0 |
5485 |
GorillaBots |
Corning Inc. |
Corning, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Rome, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Control 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 7-2-0, SF: 1-2-0 |
7486 |
Suffern's Team Fusion |
Suffern High School |
Suffern, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Winning Alliance 2nd pick, Division Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance, 2nd Pick) Matches: Q: 4-5-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0, C: 2-1-0 |
9371 |
General Relativity |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
9773 |
Robocracy |
Robocracy 4-H Club |
Yorktown Heights, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance 1st pick, Division Winning Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance, 1st Pick) Matches: Q: 5-4-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0, C: 1-2-0 |
9984 |
JavaScouts |
Boy Scouts |
New Hartford, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division) Matches: Q: 6-3-0 |
11453 |
Uncertainty Principle |
The Dalton School |
New York, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division) Matches: Q: 7-2-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
11988 |
Crusader Robotics |
Long Island Lutheran Middle & High School |
Brookville, NY |
2016-2017 |
East Super-Regional Championship |
Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division) Matches: Q: 6-3-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2015-2016 |
I Heart Robots! Qualifying Tournament |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Design 3rd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance First Pick) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
7743 |
Bobcats |
Lansing High School |
Lansing, NY |
2015-2016 |
I Heart Robots! Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
10923 |
The DownUnders |
Light of Syracuse Inc |
Syracuse, NY |
2015-2016 |
I Heart Robots! Qualifying Tournament |
Matches: Q: 3-2-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2015-2016 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Innovate 2nd place Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance captain) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
18 |
The Techno Chix |
Girl Scouts Heart of the Hudson |
Pleasantville, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 6-3-0 |
3371 |
Bötley Crüe |
Midwood High School |
Brooklyn, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 4-5-0, SF: 0-2-0 |
4082 |
RoboSpartans |
RoboSpartans Robotics |
New Hartford, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Promote winner Advancement: Team Advanced (Think winner) Matches: Q: 7-2-0, SF: 1-2-0 |
4107 |
MohonBots |
Mohonasen High School |
Schenectady, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
4137 |
Islandbots |
Islandbots Robotics |
Setauket, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
4244 |
Big Bertha |
Putnam / Northern Westchester BOCES |
Yorktown Heights, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 0-9-0 |
5069 |
Robogamers |
Robogamers Robotics Club |
New York, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Promote 2nd place Matches: Q: 5-4-0, SF: 1-2-0 |
5163 |
Flying Dragon |
Lower East Side Preparatory High School |
New York, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
5485 |
GorillaBots |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 1-8-0 |
6051 |
Quantum Mechanics |
The Dalton School |
New York, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance 2nd pick, Division Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance, 2nd pick) Matches: Q: 4-5-0, SF: 2-1-0, F: 2-0-0, C: 0-2-0 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Rome, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 5-4-0, SF: 2-1-0, F: 0-2-0 |
6899 |
Blue Bots |
JCOBA-NY & Jamaica College |
Bronx, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Motivate winner Advancement: Team Advanced (Motivate winner) Matches: Q: 4-5-0 |
6955 |
Robovines |
Saratoga County 4-H |
Ballston Spa, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 5-4-0 |
7164 |
Falcon Bots |
Locust Valley Central School District |
Locust Valley, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 5-4-0 |
7486 |
Suffern's Team Erebor |
Suffern High School |
Suffern, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Design 2nd place Advancement: Team Advanced (PTC Design 2nd Place) Matches: Q: 4-5-0 |
9371 |
General Relativity |
The Dalton School |
New York, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-6-0, SF: 1-2-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-6-0 |
10392 |
The Rolling Drones |
Midwood High School |
Brooklyn, NY |
2015-2016 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced) Matches: Q: 7-2-0, SF: 0-2-0 |
7230 |
Robotoms |
Syracuse Academy of Science Charter School |
Syracuse, NY |
2014-2015 |
Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
7743 |
Lansing Bobcats |
Lansing High School |
Lansing, NY |
2014-2015 |
Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Motivate winner Matches: Q: 0-4-1 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2014-2015 |
South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Innovate 2nd place Matches: Q: 2-3-0 |
5319 |
Wolverines |
Buffalo Academy of Science Charter School |
Buffalo, NY |
2014-2015 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance Second Pick) Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2014-2015 |
Lehigh Valley Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Innovate winner, Inspire 3rd place, Design 3rd place Advancement: Team Advanced (Finalist 3) Matches: Q: 5-0-0, SF: 1-2-0 |
5319 |
Wolverines |
Buffalo Academy of Science Charter School |
Buffalo, NY |
2014-2015 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 2nd Pick) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
28 |
PolyGnomes |
Green Meadow Waldorf School |
Chestnut Ridge, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced) Matches: Q: 8-1-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
310 |
StuyFission |
Stuyvesant HS |
New York, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
3540 |
Roboboogie |
George W Hewlett HS |
Hewlett, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
4017 |
Robopandas |
Sewanhaka HS |
Floral Park, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not previously advanced) Matches: Q: 7-2-0, SF: 1-2-0 |
4082 |
RoboSpartans |
RoboSpartans Robotics |
New Hartford, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Design winner Advancement: Team Advanced (PTC Design winner) Matches: Q: 5-4-0 |
4137 |
Islandbots |
independent |
Setauket, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Control winner Advancement: Team Advanced (Control winner) Matches: Q: 6-3-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance 2nd pick, Division Winning Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance, 2nd Pick) Matches: Q: 5-4-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0, C: 1-2-0 |
5069 |
Robogamers |
Robogamers Robotics Club |
New York, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 5-4-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
5319 |
Wolverines |
Buffalo Academy of Science CS |
Buffalo, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 6-3-0, SF: 1-2-0 |
5602 |
Bionic Gaels |
Kennedy Catholic HS |
Somers, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Connect 3rd place Matches: Q: 5-4-0 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Rome, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 7-2-0 |
6955 |
Robovines |
Saratoga County 4-H |
Ballston Spa, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-7-0 |
6996 |
Oncoming Storm |
Bay Trail MS |
Penfield, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 5-4-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
7120 |
Bionica |
George W Hewlett HS |
Hewlett, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-5-0 |
7487 |
Suffern's Super Seven |
Suffern HS |
Suffern, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Think 2nd place Advancement: Team Advanced (Think 2nd Place) Matches: Q: 1-8-0 |
9372 |
Standard Model |
The Dalton School |
New York, NY |
2014-2015 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 5-4-0 |
4082 |
RoboSpartans |
RoboSpartans Robotics |
New Hartford, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Think 2nd place Matches: Q: 3-5-0 |
4107 |
MohonBots |
Mohonasen High School |
Schenectady, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Winning Division Highest Seed Runner-Up Alliance captain) Matches: Q: 6-2-0, SF: 1-2-0 |
4137 |
Islandbots |
Islandbots Robotics |
Setauket, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-4-0 |
4174 |
Atomic Theory |
The Dalton School |
New York, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 4-3-1 |
4183 |
The ICEBREAKERS |
Girl Scouts of Nassau Co. |
Garden City, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Connect winner Advancement: Team Advanced (Connect winner) Matches: Q: 3-5-0 |
4995 |
Titanium Tigers |
Francis Lewis HS |
Queens, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-5-0 |
5069 |
Robogamers |
Robogamers Robotics Club |
New York, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Championship Finalist Alliance 1st pick, Division Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Innovate winner, Promote 3rd place Matches: Q: 6-2-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0, C: 0-2-0 |
5602 |
Bionic Gaels |
Kennedy Catholic HS |
Somers, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Judged Awards: Connect 3rd place Matches: Q: 1-7-0 |
6051 |
Quantum Mechanics |
The Dalton School |
New York, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Competition: Division Semifinals Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Winning Division Lowest Seed Runner-Up Alliance captain) Matches: Q: 6-2-0, SF: 1-2-0 |
6347 |
Geared Up |
Geared Up Robotics |
Rome, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-5-0 |
6496 |
SEP Nerd Herd |
St. Edmund Preparatory HS |
Brooklyn, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 3-4-1 |
6657 |
LEGOtronettes |
Girl Scouts of Nassau Co. |
Long Island, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 1-7-0 |
7120 |
Bionica |
Hewlett HS |
Long Island, NY |
2013-2014 |
East Super-Regional Championship |
Matches: Q: 2-6-0 |
5485 |
Pro |
Corning Inc |
Corning, NY |
2012-2013 |
South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Innovate winner Advancement: Team Advanced (Rockwell Collins Innovate winner) Matches: Q: 5-0-0, SF: 0-2-0 |
796 |
Wolves |
The Harley School |
Rochester, NY |
2012-2013 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 1-4-0, SF: 0-2-0 |
5927 |
Haphaestans |
Bloomfield First Robotics, Inc. |
Bloomfield, NY |
2012-2013 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Matches: Q: 2-2-1 |
6154 |
Bot Masters |
Girl Scouts/ Boy Scouts |
Merrick, NY |
2012-2013 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Matches: Q: 2-3-0 |
5356 |
Tardis |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2012-2013 |
East Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Advancement: Team Advanced (Highest Ranked Team not Previously Ranked) Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
5484 |
Enderbots |
Corning |
Corning, NY |
2012-2013 |
East Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Matches: Q: 2-3-0 |
5356 |
Tardis |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2012-2013 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
5485 |
PRO |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2012-2013 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Matches: Q: 1-4-0 |
4347 |
Nano Gurus |
Nano Gurus |
Morris Plains, NY |
2011-2012 |
South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Connect winner Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) |
5485 |
PRO |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2011-2012 |
South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
|
796 |
Wolves |
The Harley School High School |
Rochester, NY |
2011-2012 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
|
4082 |
RoboSpartans |
New Hartford RoboSpartan Robotics |
New Hartford, NY |
2011-2012 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Connect 2nd place, Design 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire Award) |
5484 |
Enderbot |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2011-2012 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
Judged Awards: Innovate 2nd place |
5744 |
Bro-botics |
The Harley School High School |
Rochester, NY |
2011-2012 |
Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament |
|
5356 |
Tardis |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2011-2012 |
Central Pennsylvania Qualifying Tournament |
Judged Awards: Innovate winner |
4082 |
RoboSpartans |
New Hartford RoboSpartan Robotics |
New Hartford, NY |
2011-2012 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
Judged Awards: Motivate 2nd place |
4347 |
Nano Gurus |
Nano Gurus |
Morris Plains, NY |
2011-2012 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
|
5356 |
Tardis |
Corning Incorporated |
Corning, NY |
2011-2012 |
Pennsylvania FTC Championship Tournament |
|
199 |
Overclocked Robotics |
Corning |
Horseheads, NY |
2010-2011 |
North Central FTC Regional Qualifier |
Judged Awards: Design winner Advancement: Team Advanced (Design / "Hat Pull") |
4616 |
Istanbul |
Brooklyn Amity School |
Brooklyn, NY |
2010-2011 |
North Central FTC Regional Qualifier |
|
199 |
Overclocked Robotics |
Corning |
Horseheads, NY |
2010-2011 |
North Western FTC Regional Qualifier |
|
796 |
Harley Wolves |
The Harley School |
Rochester, NY |
2010-2011 |
North Western FTC Regional Qualifier |
|
4777 |
RoboBuff |
Buffalo Science Academy |
Buffalo, NY |
2010-2011 |
North Western FTC Regional Qualifier |
|
199 |
Overclocked Robotics |
Corning |
Horseheads, NY |
2010-2011 |
Pennsylvania FTC Championship |
Judged Awards: Think winner |
242 |
Robobcats |
Byram Hills High School |
Armonk, NY |
2007-2008 |
Pennsylvania FTC Championship |
|
530 |
Elwood - John H. Glenn HS |
Elwood - John H. Glenn High School |
East Northport, NY |
2007-2008 |
Pennsylvania FTC Championship |
|
735 |
Patriot Gamers |
|
Schenectady, NY |
2007-2008 |
Pennsylvania FTC Championship |
|