Pennsylvania FTC Championship Tournament

2012-2013 Season - Championship Tournament

Event Information

Date

Sunday March 3, 2013
7:30 am - 6:30 pm

Venue

Millersville University
Student Memorial Center
Shenks Lane
Millersville, PA 17551

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check In
7:30 AMTeams Arrive and Check In
Hardware and Software Inspection Begins
8:15 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:30 AMOpening Ceremonies
10:45 AMQualification Matches Begin
11:30 AMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMAlliance Selection
3:15 PMStart Semifinals
4:30 PMStart Finals
6:00 PMAwards and Closing Ceremonies
6:30 PMEvent Complete

Event Host

The event host is the Millersville University Department of Applied Engineering, Safety & Technology.


Event Host Special Activity

Millersville University AEST Open House

The Millersville University Department of Applied Engineering, Safety & Technology, our great hosts for the Pennsylvania FTC Championship Tournament, has a special event planned for FIRST Tech Challenge parents and students. They will be hosting many demonstrations of technologies in action, including robots, 3D printers, computer numerical control machines, and t-shirt printing.

It was a great opportunity to explore what’s available and meet with some of the Department’s students and faculty in an informal open house environment. Please plan to take a few minutes during our extended lunch break to walk over to Osburn Hall and visit several of these sessions. You will be glad you did!

Millersville University focuses on Applied Engineering and Technology. Continue with what you enjoy about FIRST Tech Challenge in your college career.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocationQualifierAdvancement Award
61OZONEOxford Robotics LimitedOxford, PASouth Central PAConnect Award Winner
110MFS FoxesMoorestown Friends SchoolMoorestown, NJEast Central PAMotivate Award Winner
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PASouth Central PAFinalist Alliance, 2nd Pick
237MFS HawksMoorestown Friends SchoolMoorestown, NJSouth Central PAThink Award Winner
365MOE (The Miracle Workerz)FIRST State RoboticsWilmington, DESouth Central PAInspire Award 2nd place
3415Livingston HS LancersLivingston High SchoolLivingston, NJEast Central PAInspire Award Winner
3900Return of Comet DonatiPittsburgh Science and Technology AcademyPittsburgh, PASouthwestern PAFinalist Alliance, 2nd Pick
4077MASHFriends of 401West Vincent Township, PAEastern PAInspire Award Winner
4127BSOD - Blue Screen of DeathHudson STEM AlliancePeninsula, OHSouthwestern PAWinning Alliance, 1st Pick
4134Wrench in the WorksChesco RoboticsDowningtown , PAEastern PAInnovate Award
4149TerabytesIndependentMurrysville, PAEastern PAInspire Award 3rd Place
4185Silver SoldiersGreater Pottstown Area RoboticsNorth Coventry, PASouth Central PAFinalist Alliance Captain
4311Watt The HexSay Watt RoboticsEdison, NJEast Central PAWinning Alliance, 2nd Pick
4399AutobotsTCHS-BrandywineDowningtown, PAEast Central PAFinalist Alliance Captain
4433Smokin' MotorsConrad Weiser High SchoolRobesonia, PAEastern PAWinning Alliance Captain
4500MFS FalconsMoorestown Friends SchoolMoorestown , NJEast Central PAFinalist Alliance, 2nd Pick
4977LANLordsLancaster FTCMillersville, PAEastern PAFinalist Alliance, 1st Pick
4999Imagine ItImagine It RoboticsPalmyra, PAEast Central PAWinning Alliance, 1st Pick
5320RoboLancers GoldCentral High School RoboLancersPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 6
5356TardisCorning IncorporatedCorning, NYEast Central PAHighest Ranked Team
5485PROCorning IncorporatedCorning, NYSouth Central PAInnovate Award Winner
5488RobodragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 1
5505The RoboneersFrankford High SchoolPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 3
5526QuasicsGateway High SchoolMonroeville, PASouthwestern PAThink Award
5754Marburn Academy MarboticsMarburn AcademyColumbus, OHSouthwestern PADesign Award
5944Live WireChesco RoboticsDowningtown, PAEastern PADesign Award
6022TBDAurora RoboticsAurora, OHSouthwestern PAWinning Alliance Captain
6045foobarOxford RoboticsOxford, PAEast Central PADesign Award Winner
6048Girls in BlackHudson STEM AllianceHudson, OHSouthwestern PAInspire Award 2nd Place
6191CBHS South Short CircuitCentral Bucks High School SouthWarrington, PAEastern PAWinning Alliance, 2nd Pick
6208Ratzo RoboticsSonoma AcademyYork, PASouth Central PAInspire Award 3rd place
6552Northeast RoboticsNortheast High SchoolPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 2
6676RoboLancers CrimsonCentral High School RoboLancersPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 4
6677WarriorsBoys' Latin of PhiladelphiaPhiladelphia, PAPhiladelphia MeetsPhiladelphia Meet Place 5
6749Iron PenguinsSouthern Local Jr/Sr High SchoolSalineville, OHSouthwestern PAWinning Alliance, 2nd Pick

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

4399 Autobots - Captain

4149 Terabytes

237 MFS Hawks

Finalist Alliance

4977 LANLords - Captain

4185 Silver Soldiers

4077 MASH

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

3900 Return of Comet Donati - Winner

Award Details

Motivate Award

6022 TBD - Winner

Award Details

Connect Award

5320 RoboLancers Gold - Winner

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

6048 Girls in Black - Winner

Award Details

PTC Design Award

4977 LANLords - Winner

Award Details

Think Award

3415 Livingston HS Lancers - Winner

Award Details

Inspire Award

365 MOE (The Miracle Workerz) - Winner

4977 LANLords - 2nd Place

4077 MASH - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the FIRST Championship in St. Louis, Missouri at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Championship is available on the FIRST Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability.

Rank Team # Team Name Location Award
1 365 MOE (The Miracle Workerz) Wilmington, DE Inspire Award Winner
2 4399 Autobots Downingtown, PA Winning Alliance Captain
3 4977 LANLords Millersville, PA Inspire Award Winner, 2nd Place