Blue and White Qualifier

2018-2019 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Sunday February 3, 2019
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Penn State York
Joe and Rosie Ruhl Student Community Center
Gymnasium
Irving Ave
York, PA 17403

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event host is Penn State York.

Event Host Special Requirements

All event participants, including volunteers, team adults, and team minors, are required to comply with Penn State policies, specifically AD39 Minors Involved in University-Sponsored Programs.

Coaches are responsible for ensuring all team members understand
and follow all relevant aspects of Penn State Policy AD39.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
5178Mech HawksSouth River High SchoolEdgewater, MD
5356TardisCorningCorning, NY
5485GorillaBotsCorning Inc. Community TeamCorning, NY
6931The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area RoboticsDowningtown, PA
7350Watt's NXT?Say Watt RoboticsEdison, NJ
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PA
8509STEEL SerpentsSTEEL CorpPeters Township, PA
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and Robotics, Inc.Hollsopple, PA
9242GearHoundsYork Country Day SchoolYork, PA
9618Cyber SpartansSpringfield Township High SchoolOreland, PA
10333TechSparkTechFire Robotics of YorkYork, PA
10791Schechter LionsSolomon Schechter School of WestchesterHartsdale, NY
11210Infinity RobotechsInfinity RoboticsMcMurray, PA
11830rarBotsRed Lion Area Senior High SchoolRed Lion, PA
12593YantrikCommunity TeamBridgeville, PA
12718LionsSt. Andrew's Episcopal SchoolPotomac, MD
13474Mars Advanced Robotics SquadCommunityMars, PA
13669RaiderBotsCoatesville Area HIgh SchoolCoatesville, PA
14354Inconceivable RoboticsN/ADowningtown, PA
14464AI RoboticsAI RoboticsMechanicsburg, PA
14476Nothing but trebleNeighborhood teamBroadlands, VA
14795Bionic EnforcersWestfield High SchoolHerndon, VA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8645 Robotic Doges - Captain

5356 Tardis

10333 TechSpark

Finalist Alliance

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Captain

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team

9242 GearHounds

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

12718 Lions - Winner

Award Details

Motivate Award

7350 Watt's NXT? - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Design Award

7314 Sab-BOT-age - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

5356 Tardis - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

9242 GearHounds - Winner

5356 Tardis - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Connect Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

11210 Infinity Robotechs - 3rd Place

Award Details

Think Award

5356 Tardis - Winner

14464 AI Robotics - 2nd Place

8645 Robotic Doges - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8645 Robotic Doges - Winner

9242 GearHounds - 2nd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 8645 Robotic Doges Inspire Award Winner
2 5356 Tardis Winning Alliance 1st Team selected
3 10333 TechSpark Winning Alliance 2nd Team selected
4 6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team Finalist Alliance 1st Team selected
Scroll to Top