I Heart Robots! Qualifying Tournament

2015-2016 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Sunday February 14, 2016
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Emmaus High School
Cafeterias 1 and 2
800 Pine St
Emmaus, PA 18049

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Event Host

The event host is FTC Team 118 Steel Hornets of Emmaus High School, Emmaus, PA.

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PA
4311Watt The Hex?Say Watt RoboticsEdison, NJ
4999Imagine ItImagine It Robotics, IncPalmyra, PA
5169Watt's UpSay Watt RoboticsEdison, NJ
5484EnderbotsCorning IncorporatedCorning, NY
6640RobotussinShady Side AcademyPittsburgh, PA
6836Perkiomen SchoolThe Perkiomen SchoolPennsburg, PA
7350Watt's NXT?Say Watt RoboticsEdison, NJ
7690MASH Triage UnitFriends of 401Pottstown , PA
7743BobcatsLansing High SchoolLansing, NY
8121RMageddonRichard Montgomery High SchoolRockville, MD
8297Geared UP!Ashburn RoboticsAshburn, VA
8468The Iron StructFriendsEnola, PA
8509STEEL SerpentsSTEEL Corp.Pittsburgh, PA
9820Girls of Steel JuniorsCarnegie Mellon UniversityPittsburgh , PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9997Wolf Pack RoboticsAIM AcadamyConshohocken, PA
9999The NinejasDroid DynastyWest Milford, NJ
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
10800Chi PrideChichester High SchoolBoothwyn, PA
10842Train of ThoughtJunior MuseumState College, PA
10923The DownUndersLight of Syracuse IncSyracuse, NY

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8509 STEEL Serpents - Captain

5484 Enderbots

6640 Robotussin

Finalist Alliance

8297 Geared UP! - Captain

9997 Wolf Pack Robotics

9999 The Ninejas

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

6836 Perkiomen School - Winner

Award Details

Control Award

7743 Bobcats - Winner

8297 Geared UP! - 2nd Place

7350 Watt's NXT? - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

10842 Train of Thought - Winner

8297 Geared UP! - 2nd Place

8121 RMageddon - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

5169 Watt's Up - Winner

8297 Geared UP! - 2nd Place

5484 Enderbots - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

7350 Watt's NXT? - Winner

8468 The Iron Struct - 2nd Place

5169 Watt's Up - 3rd Place

Award Details

Connect Award

8121 RMageddon - Winner

7350 Watt's NXT? - 2nd Place

8297 Geared UP! - 3rd Place

Award Details

Think Award

5484 Enderbots - Winner

8468 The Iron Struct - 2nd Place

5169 Watt's Up - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8297 Geared UP! - Winner

8121 RMageddon - 2nd Place

5169 Watt's Up - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 8509 STEEL Serpents Pittsburgh, PA Winning Alliance Captain
2 8121 RMageddon Rockville, MD Inspire Award Finalist 2
3 5484 Enderbots Corning, NY Winning Alliance First Pick
4 5169 Watt's Up Edison, NJ Say Watt Robotics
Scroll to Top