Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2017-2018 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday November 18, 2017
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Wissahickon Middle School
Gymnasium
500 Houston Rd
Ambler, PA 19002

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
61OzoneOxford RoboticsOxford, PA
207Critical MassDwight-Englewood SchoolEnglewood, NJ
365MOE FTCFirst State RoboticsWilmington, DE
3795Jag-WiredGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
4149TerabytesIndependentMurrysville, PA
4174Atomic TheoryThe Dalton SchoolNew York, NY
4399AutobotsTCHS-BrandywineDowningtown, PA
4433Smokin' MotorsWyomissingWyomissing, PA
4914Vulcan roboticsSCH academyPhiladelphia, PA
6045OhmBoysOxford RoboticsOxford, PA
6378JaybotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
6931The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM Learning, IncBaden, PA
7055Cruzin' CometsAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7314Sab-Bot-ageDowningtown Area RoboticsDowningtown, PA
7350Watt's NXT?Say Watt RoboticsEdison, NJ
7743Lansing BobcatsLansing High SchoolLansing, NY
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM Learning, IncBaden, PA
8468The JavengersfriendsEnola, PA
8528Rhyme Know ReasonHomeschoolWilmington, DE
8884robopanthersStrath Haven Middle SchoolWallingford, PA
9372Standard ModelThe Dalton SchoolNew York, NY
9618Cyber SpartansSchool District of Springfield TownshipOreland, PA
9794Wizards.exeRockville RoboticsRockville, MD
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9971LANbrosEDGE Robotics ClubSouthampton, NJ
9997WolfPack RoboticsAIM AcademyConshohocken, PA
100982 Eyed IlluminatiUnionville ChaddsfordKennett Square, PA
11210Infinity RobotechsInfinity RoboticsMcMurray, PA
11440OhmegaOxford RoboticsOxford, PA
12007JayborgsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

9971 LANbros - Captain

9794 Wizards.exe

9872 (In)Formal Logic

Finalist Alliance

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Captain

8468 The Javengers

4149 Terabytes

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

9971 LANbros - Winner

Award Details

Control Award

7350 Watt's NXT? - Winner

9794 Wizards.exe - 2nd Place

4174 Atomic Theory - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

8468 The Javengers - 2nd Place

9372 Standard Model - 3rd Place

Award Details

Design Award

9372 Standard Model - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

9872 (In)Formal Logic - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

9872 (In)Formal Logic - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

9794 Wizards.exe - 3rd Place

Award Details

Connect Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

9794 Wizards.exe - 2nd Place

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Think Award

8468 The Javengers - Winner

9794 Wizards.exe - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

9794 Wizards.exe - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

8468 The Javengers - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 9794 Wizards.exe Inspire Award Winner
2 9971 LANbros Winning Alliance Captain
3 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team Inspire Award Finalist 2
4 8468 The Javengers Inspire Award Finalist 3
5 9872 (In)Formal Logic Winning Alliance Second Pick
Scroll to Top