Green and Gold Qualifier

2018-2019 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Sunday February 17, 2019
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Emmaus High School
Cafeterias 1 and 2
800 Pine St
Emmaus, PA 18049

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
4433Smokin' MotorsWyomissingWyomissing, PA
5484EnderbotsCorningCorning, NY
6836Perk 1Perkiomen SchoolPennsburg, PA
6964IgutechIgutechBethlehem, PA
7244Out of the Box RoboticsOut of the Box RoboticsCoatesville, PA
7423Flaming PhoenixUnionville High SchoolUnionville, PA
7743Lansing BobcatsLansing High SchoolLansing, NY
8297Geared UP!Ashburn RoboticsAshburn, VA
8468The JavengersPA Capital Area RoboticsMechanicsburg, PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
11306Prototype GYWCA PrincetonPrinceton, NJ
11554Bot of GoldP.A.R.T.S. (Community)Pittsburgh, PA
12455WorkshopThe Workshop SchoolPhiladelphia, PA
12806RobokenHoboken Charter SchoolHoboken, NJ
13585Garage MechanicsCommunity TeamPutnam Valley, NY
13669RaiderBotsCoatesville Area HIgh SchoolCoatesville, PA
13772Techno KnightsPhila Performing Arts CharterPhiladelphia, PA
14464AI RoboticsHomeMechanicsburg, PA
14700TigerBotYoung Scholars of Western PA Charter SchoolPittsburgh, PA
14730RoboKYHSKohelet Yeshiva High SchoolMerion Station, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

10353 Metal Works - Captain

7423 Flaming Phoenix

6964 Igutech

Finalist Alliance

5484 Enderbots - Captain

9872 (In)Formal Logic

7743 Lansing Bobcats

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

14464 AI Robotics - Winner

Award Details

Control Award

9872 (In)Formal Logic - Winner

8297 Geared UP! - 2nd Place

7244 Out of the Box Robotics - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

10353 Metal Works - Winner

5484 Enderbots - 2nd Place

12806 Roboken - 3rd Place

Award Details

Design Award

8297 Geared UP! - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

7244 Out of the Box Robotics - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

7244 Out of the Box Robotics - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

5484 Enderbots - 3rd Place

Award Details

Connect Award

7743 Lansing Bobcats - Winner

5484 Enderbots - 2nd Place

8297 Geared UP! - 3rd Place

Award Details

Think Award

7423 Flaming Phoenix - Winner

8468 The Javengers - 2nd Place

7244 Out of the Box Robotics - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

5484 Enderbots - Winner

8297 Geared UP! - 2nd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 5484 Enderbots Inspire Award Winner
2 10353 Metal Works Winning Alliance Captain
3 8297 Geared UP! Inspire Award 2nd place
4 6964 Igutech Winning Alliance 2nd Team selected
Scroll to Top