Eastern Pennsylvania Qualifier

2018-2019 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday December 15, 2018
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Wissahickon Middle School
Gymnasium
500 Houston Rd
Ambler, PA 19002

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
2753Team OverdriveTeen TechnologyBridgewater, NJ
4174Atomic TheoryDalton SchoolNew York, NY
4326Basement LionsHorace Mann SchoolBronx, NY
4914Vulcan RoboticsSCH AcademyPhiladelphia, PA
5398RobotuxHolmdel High SchoolHolmdel, NJ
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
6378JayBotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
6931The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PA
7055Cruzin' CometsAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PA
8884RoboPanthersStrath Haven Middle SchoolWallingford, PA
9085Pottsgrove RoboticsPottsgrove High SchoolPottstown, PA
9618Cyber SpartansSpringfield Township HSOreland, PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9997Wolf Pack RoboticsAIM AcademyConshohocken, PA
10096Those GuysWest Morris Central High SchoolLong Valley, NJ
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
11112RoboLordsCommunity TeamAshburn, VA
11349VorTechMcCaskey Robotics - School District of LancasterLancaster, PA
11453Uncertainty PrincipleDalton SchoolNew York, NY
11493The Upside DownScience Leadership Academy @ BeeberPhiladelphia, PA
12007JayBorgsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
12564TechnionFriendsMechanicsburg, PA
12676siSTEM.ioNAPlainsboro, NJ
12806RobokenHoboken Charter SchoolHoboken, NJ
14020NEMESIS PRIMERobbinsville High SchoolRobbinsville, NJ
14423RoboCornsDowningtown Area RoboticsExton, PA
14842SpyGearsDowningtown Area RoboticsExton, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

14423 RoboCorns - Captain

4174 Atomic Theory

14842 SpyGears

Finalist Alliance

11112 RoboLords - Captain

6378 JayBots

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Control Award

4174 Atomic Theory - Winner

10096 Those Guys - 2nd Place

14020 NEMESIS PRIME - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

5910 Sparks - Winner

12676 siSTEM.io - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Design Award

11112 RoboLords - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

9872 (In)Formal Logic - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

9997 Wolf Pack Robotics - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

11112 RoboLords - 3rd Place

Award Details

Connect Award

10096 Those Guys - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

12676 siSTEM.io - 3rd Place

Award Details

Think Award

12676 siSTEM.io - Winner

14020 NEMESIS PRIME - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

12676 siSTEM.io - 2nd Place

11112 RoboLords - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team Inspire Award Winner
2 14423 RoboCorns Winning Alliance Captain
3 12676 siSTEM.io Inspire Award 2nd place
4 4174 Atomic Theory Winning Alliance 1st Team selected
5 11112 RoboLords Inspire Award 3rd place
Scroll to Top