Green and Gold Qualifier

2019-2020 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Sunday February 16, 2020
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Emmaus High School
Cafeterias 1 and 2
800 Pine St
Emmaus, PA 18049

Photos

View photos from this event.

FTC Events Website

See this event's information and results as published at FIRST.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMRobot and Field Inspection Ends
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event host is FTC Team 118 Steel Hornets.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
1Team UnlimitedTeam UnlimitedSharon, MA
5484The EnderbotsCorning, Inc. and FriendsCorning, NY
6931The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEMBaden, PA
6964IgutechNeighborhood TeamBethlehem, PA
7244OUT of the BOX RoboticsOUT of the BOX RoboticsCoatesville, PA
7350Watt's NXT?Say Watt RoboticsEdison, NJ
7786Blue StreaksManheim Township High SchoolLancaster, PA
8405Millburn RoboticsMillburn High SchoolMillburn, NJ
8528Rhyme Know ReasonHomeschool Robotics Club of DEWilmington, DE
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
10096Those GuysWest Morris Central High SchoolLong Valley, NJ
10194TrojanautsPottstown High SchoolPottstown, PA
10353MetalworksIndependentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
10771Le PamplemousseFreedom High SchoolBethlehem, PA
11306Prototype GYWCA PrincetonPrinceton, NJ
13669RaiderbotsCoatesville Area High SchoolCoatesville, PA
14133Lansdale Catholic Junior CrusadersLansdale Catholic High SchoolLansdale, PA
14354Inconceivable RoboticsInconceivable Robotics, Inc.Downingtown, PA
14530Tech TurtlesCommunityBlue Bell, PA
14842The SpyGearsDowningtown Area RoboticsExton, PA
16330JavengersPACARMechanicsburg, PA
16466Technological IntelligenceCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
16606TechKnights RoboticsPenndale Middle SchoolLansdale, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

7244 OUT of the BOX Robotics - Captain

8405 Millburn Robotics

13669 Raiderbots

Finalist Alliance

6964 Igutech - Captain

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team

11306 Prototype G

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

10353 Metalworks - Winner

Award Details

Control Award sponsored by Arm, Inc.

5484 The Enderbots - Winner

7244 OUT of the BOX Robotics - 2nd Place

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

7350 Watt's NXT? - Winner

1 Team Unlimited - 2nd Place

9979 Cougars - 3rd Place

Award Details

Design Award

7244 OUT of the BOX Robotics - Winner

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

6964 Igutech - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

6964 Igutech - Winner

5484 The Enderbots - 2nd Place

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Connect Award

11306 Prototype G - Winner

7350 Watt's NXT? - 2nd Place

7244 OUT of the BOX Robotics - 3rd Place

Award Details

Think Award

1 Team Unlimited - Winner

9979 Cougars - 2nd Place

16330 Javengers - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

9979 Cougars - 2nd Place

7350 Watt's NXT? - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 118 Steel Hornets Host Team
2 6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team Inspire Award Winner
3 8405 Millburn Robotics Winning Alliance 1st Team selected
4 7350 Watt's NXT? Inspire Award 3rd place
Scroll to Top