East Super-Regional Championship

2016-2017 Season - Super-Regional Championship

Event Information

Dates

Friday March 17, 2017 - Sunday March 19, 2017

Venue

University of Scranton
John Long Center
1200 Ridge Row
Scranton, PA 18510

Photos

View photos from this event:

Event Materials

2016-2017 East Super-Regional Program booklet

Agenda

Friday
10:00 AMVolunteer Check-in
12:00 PMTeam Check-in & Pits Open
1:00 PMJudging & Robot Inspection
7:00 PMPits Close
Saturday
7:00 AMPits Open
8:00 AMDrivers Meeting
9:00 AMOpening Ceremonies
9:30 AMQualification Matches
11:30 AMLunch - Hopper Division
12:30 PMLunch - Tesla Division
12:30 PMQualification Matches - Hopper
1:30 PMQualification Matches - Tesla
5:45 PMPits Close
7:30 PMTeam Social
Sunday
7:30 AMPits Open
8:30 AMQualification Matches
9:45 AMAlliance Selection
10:30 AMDivision Semi-finals
11:30 AMLunch - Hopper Division
12:30 PMLunch - Tesla Division
1:30 PMDivision Finals
2:30 PMFinals
3:45 PMClosing Awards Ceremony
6:00 PMPits Close

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocationRegionAdvancement Award
1Team UnlimitedSharon Youth RoboticsSharon, MAVTInspire Award 2nd place
18The Techno ChixGirl Scouts Heart of the HudsonPleasantville, NYNYCInspire Award 2nd place
121Rhode RageNaval Undersea Warfare CenterMiddletown, RIRIInspire Award Winner
154RenegadeRenegade RoboticsHarrisville, RIRIWinning Alliance, 1st Pick
965League of Incompetent GentlemenGW Community School/Coyote Robotics, Inc.Springfield, VAVARockwell Collins Innovate
2753Team OverdriveTeen TechnologyBridgewater, NJNJFinalist Alliance, 1st Pick
2818G-FORCE4-H & GEARSMcHenry, MDMDWinning Alliance, 1st Pick
3415LancersLivingston High SchoolLivingston, NJNJInspire Award 3rd place
3737Hank's TanksNatick High SchoolNatick, MAMAInspire Award Winner
3795Jag-WiredGarnet Valley School DistrictGlen Mills, PAPAHighest Ranked Team
4017roboPandasSewanhaka Central School DistrictFloral Park, NYNY LIInspire Award Winner
40292 Bits and a ByteLexington High SchoolLexington, MAMAFinalist Alliance Captain
4137IslandbotsIslandbots RoboticsSetauket, NYNYCWinning Alliance Captain
4174Atomic TheoryThe Dalton SchoolNew York, NYPAWinning Alliance 2nd Pick
4286DragonoidsGreens Farms AcademyGreens Farms, CTCTInspire Award Winner
4318Green Machine ReloadedHorizons 4-H ClubEllicott City, MDWVInspire Award Winner
4347NanoGurusNanoGurus RoboticsMorris Plains, NJNY Hudson VlyInspire Award Winner
4634FROGbotsGainesville CommunityGainesville, VAVAFinalist Alliance Captain
4924Tuxedo PandasNew River Robotics AssociationChristiansburg, VAVAFinalist Alliance 2nd pick
5398RobotuxCorporal Kevin James Reinhard USMC Memorial Fund Inc.Holmdel, NJNJWinning Alliance, 2nd Pick
5414TRI RoboticsSouthwest Virginia Community College Upward BoundCedar Bluff, VAVAWinning Alliance 1st pick
5421RM'd and DangerousRockville-Montgomery Robotics Association, Inc.Rockville, MDMDInspire Award Winner
5477InnovoGeorge Hewlett High SchoolHewlett, NYNY LIInspire Award 2nd place
5484EnderbotsCorning IncorporatedCorning, NYNY Hudson VlyInspire Award 2nd Place
5485GorillaBotsCorning Inc.Corning, NYNY ExcelsiorWinning Alliance, 1st Pick
5916BoBotsBohemia Manor High School home teamChesapeake City, MDMDRockwell Collins Innovate
6037WAGSGirl Scouts West Windsor-PlainsboroPrinceton Junction, NJNJMotivate Award Winner
6040Canton RobodogsCanton High SchoolCanton, MAMAConnect Award Winner
6054int elligence;Aurora High SchoolAurora, OHWVWinning Alliance Captain
6081i²r roboticsi²r roboticsWestport, CTNY Hudson VlyWinning Alliance Captain
6217The FellowshipC-Squared Robotics 4-H ClubScituate, RIRIInspire Award 2nd place
6347Geared UpGeared Up RoboticsRome, NYNY ExcelsiorInspire Award Winner
6700X-BOTSX-BOTSFairfax, VAVAInspire Award Winner
7026JDroidsJDroids RoboticsWayne, NJNJInspire Award Winner
7034Singularity TechnologyWilton LibraryWilton, CTCTInspire Award 2nd place
7039Lord of the BricksHomeschool Resources GroupRIchmond, VAVAHighest Ranked Team
7117The BlockheadsFamily/FriendsBurke, VAVAWinning Alliance Captain
7182Mechanical ParadoxHorizons 4-HEllicott City, MDMDInspire Award 2nd place
7244Out of the Box RoboticsOut of the Box RoboticsDowningtown, PAPAInspire Award Finalist 2
7350Watt's NXT?Say Watt RoboticsEdison, NJPAControl Award Winner
7423Flaming PhoenixUnionville Chadds-Ford School DistrictKennett Square, PADEWinning Alliance Captain
7486Suffern's Team FusionSuffern High SchoolSuffern, NYNJFinalist Alliance Captain
8221Cubix^3CommunityHampstead, MDMDFinalist Alliance Captain
8297Geared UP!Ashburn RoboticsAshburn, VAVAInspire Award 2nd place
8379The Parity BitsLexington High SchoolLexington, MAMAWinning Alliance, 2nd Pick
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PAPAInspire Award Winner
8509STEEL SerpentsSTEEL Corp. & Team RobotiXMcMurray, PAPAInspire Award Finalist 3
85214H Hard-Hitting Hardware HooligansMontgomery County, MD 4HGaithersburg, MDMDWinning Alliance Captain
8644The BrainstormersFamily/friendsLexington, MAVTInspire Award Winner
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and RoboticsHollsopple, PAMDFinalist Alliance, 1st Pick
9073KnightrixChantilly High SchoolChantilly, VAVAHighest Ranked Team
9371General RelativityThe Dalton SchoolNew York, NYNYCWinning Alliance, 1st Pick
9620The R.O.U.S.'s (Robots of Unusual Size)Community TeamConcord, NHNHInspire Award 2nd place
9773RobocracyRobocracy 4-H ClubYorktown Heights, NYNYCInspire Award Winner
9794Wizards.exeNeighborhoodRockville, MDDEInspire Award Winner
9812T-NobleNoble Academy ClevelandEuclid, OHPAWinning Alliance Captain
9866VIRUSFamily FriendsEllicott City, MDMDWinning Alliance, 2nd Pick
9901Techie TitansNova LabsReston, VAVAConnect Award Winner
9910GreenhornsScituate High SchoolNorth Scituate, RIRIWinning Alliance Captain
9921PATRIOTSWayne Hills High SchoolWayne, NJNJFinalist Alliance, 2nd Pick
9927The MidKnight Magic Too!West Windsor-Plainsboro RegionalPlainsboro, NJNJWinning Alliance Captain
9971LANbrosEDGE Robotics ClubSouthampton, NJPAHighest Ranked Team
9984JavaScoutsBoy ScoutsNew Hartford, NYNY ExcelsiorWinning Alliance, 2nd Pick
10343Positive ChargeWestfield Robotics ClubWestfield, NJNJThink Award Winner
10358Squatch WatchRidgeview High SchoolClintwood, VAVAMotivate Award Winner
11100We are RoboNeighborhood TeamWakefield, MAMAWinning Alliance Captain
11115Gluten FreeFamily/CommunityHollis, NHNHInspire Award Winner
11174mc² Roboticsmc² RoboticsTrumbull, CTCTWinning Alliance Captain
11248//CougarsChatham High SchoolChatham, NJNJHighest Ranked Team
11362M CubedMonroe County 4-HUnion, WVVAInspire Award 3rd place
11453Uncertainty PrincipleThe Dalton SchoolNew York, NYNYCInspire Award 3rd place
11988Crusader RoboticsLong Island Lutheran Middle & High SchoolBrookville, NYNY LIWinning Alliance Captain

Divisions

See Division Teams

Event Results

Competition Results

Championship Winning Alliance

7117 The Blockheads - Captain

8645 Robotic Doges

7486 Suffern's Team Fusion

Championship Finalist Alliance

5484 Enderbots - Captain

9773 Robocracy

3737 Hank's Tanks

Match Details
Elimination Bracket

Hopper Winning Alliance

7117 The Blockheads - Captain

8645 Robotic Doges

7486 Suffern's Team Fusion

Hopper Finalist Alliance

11453 Uncertainty Principle - Captain

8644 The Brainstormers

4634 FROGbots

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Tesla Winning Alliance

5484 Enderbots - Captain

9773 Robocracy

3737 Hank's Tanks

Tesla Finalist Alliance

8521 4H Hard-Hitting Hardware Hooligans - Captain

4029 2 Bits and a Byte

9794 Wizards.exe

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

10343 Positive Charge - Winner

Award Details

Compass Award

FJ Wadnola of
9984 JavaScouts
- Winner

James V. Carr of
7350 Watt's NXT?
- Honorable Mention

Ed Mekhaya of
5421 RM'd and Dangerous
- Honorable Mention

Award Details

Promote Award

6700 X-BOTS - Winner

5421 RM'd and Dangerous - 2nd Place

4347 NanoGurus - 3rd Place

Award Details

Control Award

2818 G-FORCE - Winner

7244 Out of the Box Robotics - 2nd Place

6347 Geared Up - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

4924 Tuxedo Pandas - Winner

7350 Watt's NXT? - 2nd Place

11362 M Cubed - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

5421 RM'd and Dangerous - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

4029 2 Bits and a Byte - Winner

7244 Out of the Box Robotics - 2nd Place

5484 Enderbots - 3rd Place

Award Details

Connect Award

6037 WAGS - Winner

9794 Wizards.exe - 2nd Place

8297 Geared UP! - 3rd Place

Award Details

Think Award

7182 Mechanical Paradox - Winner

7350 Watt's NXT? - 2nd Place

3415 Lancers - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

6347 Geared Up - Winner

9794 Wizards.exe - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the FTC World Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Championship is available on the FTC World Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability.

Rank Team # Team Name Location Award
1 6347 Geared Up Rome, NY Inspire Award Winner
2 7117 The Blockheads Burke, VA Winning Alliance Captain
3 9794 Wizards.exe Rockville, MD Inspire Award 2nd place
4 8645 Robotic Doges Hollsopple, PA Winning Alliance, 1st Pick
5 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team Baden, PA Inspire Award 3rd place
6 7486 Suffern's Team Fusion Suffern, NY Winning Alliance, 2nd Pick
7 7182 Mechanical Paradox Ellicott City, MD Think Award Winner
8 5484 Enderbots Corning, NY Finalist Alliance Captain
9 6037 WAGS Princeton Junction, NJ Connect Award Winner
10 9773 Robocracy Yorktown Heights, NY Finalist Alliance, 1st Pick
11 4029 2 Bits and a Byte Lexington, MA Rockwell Collins Innovate Award
12 3737 Hank's Tanks Natick, MA Finalist Alliance, 2nd Pick
13 4924 Tuxedo Pandas Christiansburg, VA Motivate Award Winner
14 2818 G-FORCE McHenry, MD Control Award Winner
15 7244 Out of the Box Robotics Downingtown, PA Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
16 7350 Watt's NXT? Edison, NJ Think Award 2nd Place
17 11115 Gluten Free Hollis, NH Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
18 11453 Uncertainty Principle New York, NY Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
19 8221 Cubix^3 Hampstead, MD Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
20 7423 Flaming Phoenix Kennett Square, PA PTC Design Award 2nd Place
21 4174 Atomic Theory New York, NY Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
22 8521 4H Hard-Hitting Hardware Hooligans Gaithersburg, MD Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
23 8644 The Brainstormers Lexington, MA Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
24 3415 Lancers Livingston, NJ Think Award 3rd Place
25 5414 TRI Robotics Cedar Bluff, VA Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
26 8297 Geared UP! Ashburn, VA Connect Award 3rd Place
27 4347 NanoGurus Morris Plains, NJ Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
28 9984 JavaScouts New Hartford, NY Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
29 5421 RM'd and Dangerous Rockville, MD PTC Design Award 3rd Place
30 5916 BoBots Chesapeake City, MD Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
31 11362 M Cubed Union, WV Motivate Award 3rd Place
32 11988 Crusader Robotics Brookville, NY Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
33 9921 PATRIOTS Wayne, NJ Highest Ranked Team not previously advanced from Winning Division
34 9971 LANbros Southampton, NJ Highest Ranked Team not previously advanced from Finalist Division
Scroll to Top