118 |
Steel Hornets |
Emmaus High School |
Emmaus, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
4185 |
Silver Soldiers |
Owen J Roberts High School, Greater Pottstown Area Robotics Science and Engineering Community |
Pottstown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
5320 |
Work in Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
5440 |
Blazin' Circuits |
Garnet Valley High School |
Glenn Mils, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
5488 |
Robo Dragons |
Freire Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
6378 |
JayBots |
Central Columbia High School |
Bloomsburg, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
6552 |
Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
7416 |
Silver Spartans |
Owen J Roberts High School |
Pottstown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
7423 |
Flaming Phoenix |
Unionville-Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
7786 |
MT Blue Streaks |
Manheim Twp High School |
Lancaster, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
9222 |
O'Hara Robotics |
Cardinal O'Hara High School |
Springfield, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
9242 |
GearHounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
9618 |
Cyber Spartans |
Springfield Twp High School |
Glenside, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
William Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
10098 |
2 Eyed Illuminati |
Unionville High School, Charles F Patton Middle School |
Chadds Ford, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
10771 |
Le Pamplemousse |
Freedom High School |
Bethlehem, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
11208 |
Kardia Robotics |
Home School |
Reading, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
11349 |
VorTech |
J P Mccaskey High School |
Lancaster, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
11792 |
BotsBurgh |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
11830 |
RarBots |
Red Lion Area Sr High School |
Red Lion, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
12084 |
Really... Simple Machines |
Cedarbrook Middle School |
Wyncote, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Township, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
12792 |
Sharon High Robotics Team |
Sharon Middle High School |
Sharon, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
13873 |
Oakland Catholic High School |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
14133 |
Lansdale Catholic Cyber Crusaders |
Lansdale Catholic High School, Mary, Mother of the Redemeer, Saint Jude School, Mater Dei Catholic School |
Lansdale, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville High School, Charles F Patton Middle School |
West Chester, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
16664 |
GenBots |
Constitution High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
16762 |
Raider Robotics |
Seneca Valley Sr High School |
Harmony, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
17388 |
Red Tornadoes |
Mccaskey East High School |
Lancaster, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
17457 |
Shafer Sharks |
Robert K Shafer Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
17458 |
Bensalem Misfits |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
17596 |
Wolfpack Robotics |
Wilkes-Barre Area High School |
Wilkes Barre, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
18284 |
Panthera Mu |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
18429 |
Ellis Robotics |
Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
18603 |
TeraBridges |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
19831 |
Panthera Gamma |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
19934 |
Mega Amps |
Mckeesport Area High School |
McKeesport, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
20223 |
USC Dynamics |
Upper St Clair High School |
Upper St. Clair, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21324 |
Hackin Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21357 |
ROGO (Robotics Offering Girls Opportunities) |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21458 |
Broken Blueberries |
Charles F Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21598 |
Commodore Perry's UMS Robotics |
Pittsburgh Perry High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
21916 |
Hive Voltage |
Wellsboro Area High School |
Wellsboro, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
22521 |
Snyder MS Wingin' It |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
22828 |
Cyclones |
Mccaskey East High School |
Lancaster, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
22884 |
Tower Power |
Pope John Paul Ii High School |
Royersford, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23261 |
Malvern Prep MS |
Malvern Preparatory School |
Malvern, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23320 |
Rebels Robotics |
Seton-Lasalle Cath High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23528 |
Powerpuffs |
Charles F Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23536 |
Fearless Forklifters |
Holicong Middle School |
Newtown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23598 |
Warwick Robotic Pretzels |
Warwick Middle School |
Lititz, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23972 |
The Metal Moose v.1 |
Westtown School |
West Chester, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
23973 |
The Metal Moose v.2 |
Westtown School |
West Chester, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
24020 |
The Kiski School |
Kiski School |
Saltsburg, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
24217 |
Panthera Psi |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area High School |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
24758 |
UDHS Robotics |
Upper Dublin High School |
Fort Washington, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
24865 |
Taggart Tigers |
John H Taggart Elem School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
25016 |
CarTunes |
Haverford Middle School |
Havertown, PA |
2023-2024 |
-- 2023-2024 Teams -- |
Season Registration:
2023-2024 |
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
7423 |
Flaming Phoenix |
Unionville Chadds-Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
9242 |
GearHounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – South Central |
|
9618 |
Cyber Spartans |
Springfield Twp High School |
Glenside, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
11792 |
Botsburgh |
Upper Saint Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – West |
|
12578 |
The Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry TWP, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – West |
|
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds-Ford School District |
West Chester, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
20153 |
Silver Wolves |
Unionville Chadds-Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
21324 |
Hackin Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – South Central |
|
21458 |
Broken Blueberries |
Charles F Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
21680 |
Friends Select |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
23528 |
Powerpuffs |
Unionville Chadds-Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
23536 |
Fearless Forklifts |
Newtown Middle School |
Newtown, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
23932 |
Esperanza Toros |
Esperanza Academy Charter High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
23998 |
Mastbaum |
Jules E Mastbaum High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – Philadelphia |
|
99901 |
UMAHS Robotics Team |
Upper Merion Area High School |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Season Kickoff – East |
|
5320 |
Work in Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
5321 |
TechHeroes |
Carver High School of Engineering and Science |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
6540 |
Rail Splitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
6606 |
Dobbins Force |
Murrell Dobbins High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School For Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
9570 |
Gear Girls |
Carver High School of Engineering and Science |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
21680 |
George FoxBotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
23536 |
Fearless Forklifters |
Newtown Middle School |
Newtown, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
23998 |
Mastbaum |
Jules E Mastbaum Area Vocational School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Build It! Philadelphia |
|
5320 |
Work in Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
6552 |
Northeast High School |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
21680 |
Friends Select |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area High School |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Program It! Philadelphia |
|
5320 |
Work In Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Ramp Riot Scrimmage |
Competition: Top Ranked 3rd place Matches: Q: 4-2-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Ramp Riot Scrimmage |
Matches: Q: 2-4-0 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
William Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Ramp Riot Scrimmage |
Matches: Q: 2-4-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Matches: Q: 0-5-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville-Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Matches: Q: 3-1-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Competition: Top Ranked 1st place Matches: Q: 3-1-0 |
21324 |
Hackin' Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Matches: Q: 2-2-0 |
23528 |
Powerpuffs |
Charles F Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Matches: Q: 2-2-0 |
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area High School |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Longhorn Roundup Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0 |
12578 |
The Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Twp, PA |
2023-2024 |
Green and Red Scrimmage |
Matches: Q: 1-4-0 |
12792 |
Sharon High Robotics |
Sharon High School |
Sharon, PA |
2023-2024 |
Green and Red Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0 |
13873 |
THE FLOCK |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Green and Red Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0 |
16762 |
Raider Robotics |
Seneca Valley High School |
Harmony, PA |
2023-2024 |
Green and Red Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0 |
18429 |
Ellis Robotics |
The Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Green and Red Scrimmage |
Matches: Q: 3-2-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
6552 |
Northeast High School |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
21680 |
Friends Select |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
23998 |
Taggart Tigers |
John H Taggart Elem School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
24758 |
UDHS Robotics |
Upper Dublin High School |
Fort Washington, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
24865 |
UDHS Robotics |
Upper Dublin High School |
Fort Washington, PA |
2023-2024 |
Drive It! Philadelphia |
|
5320 |
Work in Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Competition: Top Ranked 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-0-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0, SF: 1-0-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Competition: Top Ranked 1st place Matches: Q: 5-0-0, SF: 1-0-0 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
|
9854 |
Penn Charter Robotics |
William Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Competition: Top Ranked 3rd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-1-0 |
23536 |
Fearless Forklifters |
Holicong Middle School |
Newtown, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0 |
99999 |
Railsplitters 2 |
Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Scrimmage |
Matches: Q: 2-3-0 |
3795 |
JagWired |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
5440 |
Blazin Circuits |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Control winner Matches: Q: 2-3-0 |
14133 |
Junior Cyber Crusaders |
Lansdale Catholic High School |
Lansdale, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Innovate 2nd place, Control 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Think winner, Inspire 2nd place, Control 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
18284 |
Panthera Mu |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
19831 |
Panthera Gamma |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
23598 |
Warwick Robotic Pretzels |
Warwick Middle School |
Lititz, PA |
2023-2024 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 0-5-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Greyhound Sprint Qualifier |
Judged Awards: Motivate winner Matches: Q: 2-3-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Greyhound Sprint Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
21324 |
Hackin' Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Greyhound Sprint Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Think 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
24217 |
Panthera Psi |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Greyhound Sprint Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics Team |
Sharon City School District |
Sharon, PA |
2023-2024 |
Tartan Scrimmage |
Competition: Top Ranked 1st place Matches: Q: 4-1-0 |
13873 |
THE FLOCK |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Tartan Scrimmage |
Matches: Q: 1-4-0 |
16762 |
Raider robotics |
Seneca valley high school |
Harmony, PA |
2023-2024 |
Tartan Scrimmage |
Matches: Q: 3-2-0 |
4185 |
Silver Soldiers |
Owen J. Roberts High School |
Pottstown, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Judged Awards: Motivate winner, Connect 2nd place Matches: Q: 3-2-0 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Judged Awards: Design 3rd place Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Connect 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
21324 |
Hackin' Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Design winner Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
21916 |
Hive Voltage |
Wellsboro Area High School |
Wellsboro, PA |
2023-2024 |
Nittany Lion Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics |
Sharon High School |
Sharon, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate winner, Inspire 2nd place, Think 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 1-3-1, SF: 1-2-0 |
14133 |
Junior Cyber Crusaders |
Lansdale Catholic High School |
Lansdale, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Design winner, Innovate 3rd place Matches: Q: 2-3-0, SF: 0-2-0 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
23528 |
Powerpuffs |
Charles F. Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
23598 |
Warwick Robotic Pretzels |
Warwick Middle School |
Lititz, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area School District |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 5-0-0, SF: 1-2-0 |
5320 |
Work In Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Judged Awards: Think winner, Inspire 2nd place, Connect 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 2-3-0 |
6552 |
Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Control 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
7883 |
Iron Patriots |
Penn Wood High School |
Lansdowne, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
12084 |
Really... Simple Machine |
Cedarbrook Middle School |
Wyncote, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
24865 |
Taggart Tigers |
John H Taggart School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia City Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
3795 |
JagWired |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Judged Awards: Innovate 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
5440 |
Blazin Circuits |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
9618 |
CyberSpartans |
Springfield Township High School |
Glenside, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-2-1 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Motivate 3rd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
14133 |
Junior Cyber Crusaders |
Lansdale Catholic High School |
Lansdale, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Connect 3rd place Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
17457 |
Shafer Sharks |
Robert K. Shafer Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-2-1 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner, Design 2nd place Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
22521 |
Snyder Owls: Winging It |
Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
23528 |
Powerpuffs |
Charles F. Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
23536 |
Fearless Forklifters |
Holicong Middle School |
Doylestown, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
24082 |
CyberJEMS |
Villa Joseph Marie High School |
Holland, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 4-1-0 |
24217 |
Panthera Psi |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area School District |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0, SF: 1-2-0 |
25016 |
CarToons |
Haverford Middle School |
Havertown, PA |
2023-2024 |
Philadelphia Open Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect winner, Design 2nd place Matches: Q: 1-4-0, SF: 0-2-0 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Motivate 2nd place, Control 3rd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
17458 |
Bensalem Misfits |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
18849 |
Panther Pirates |
Pocono Mountain West High School |
Pocono Summit, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
21324 |
Hackin' Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Control winner, Inspire 2nd place, Think 3rd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 2-3-0 |
24758 |
UDHS Robotics |
Upper Dublin High School |
Fort Washington, PA |
2023-2024 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
4185 |
Silver Soldiers |
Owen J. Roberts High School |
Pottstown, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
5320 |
Work In Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner, Motivate 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
9222 |
O'Hara Robotics |
School |
Springfield, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
14296 |
Hiller Instinct |
Tower Hill School |
Wilmington, DE |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance 2nd pick) Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Judged Awards: Connect winner, Inspire 2nd place, Innovate 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 3-2-0 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area High School Robotics |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Innovate 3rd place Advancement: Team Advanced (Finalist Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Think winner Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
24082 |
CyberJEMS |
Villa Joseph Marie High School |
Holland, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 2-3-0, SF: 0-2-0 |
24217 |
Panthera Psi |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Judged Awards: Control 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
24483 |
Viking Robotics |
Upper Merion Area School District |
King of Prussia, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
25016 |
CarToons |
Haverford Middle School |
Havertown, PA |
2023-2024 |
Red Raiders Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Twp, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
13873 |
THE FLOCK |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
16762 |
Raider Robotics |
Seneca valley School District |
Harmony, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Connect winner Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
21598 |
UMS Perry Robotica |
Pittsburgh Perry High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
23320 |
Rebels Robotics |
Seton LaSalle Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
24020 |
The Kiski School |
Kiski Prep School |
Saltsburg, PA |
2023-2024 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
11792 |
Botsburgh |
Upper Saint Clair School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Control winner Advancement: Team Advanced (Control winner) Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Twp, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics |
Sharon High School |
Sharon, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect winner, Inspire 2nd place, Motivate 2nd place Matches: Q: 2-2-1, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
16762 |
Raider Robotics |
Seneca Valley Senior High School |
Harmony, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
18429 |
Ellis Robotics |
The Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
23671 |
Salisbury Elk Lick FTC |
Salisbury-Elk Lick School District |
Salisbury, PA |
2023-2024 |
Panther Power Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
5320 |
Work In Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 3-2-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School (SDP) |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 2-3-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 2-3-0 |
7786 |
MT Blue Streaks |
Manheim Township High School |
Lancaster, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 1-4-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics Team |
Sharon City School District |
Sharon, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Judged Awards: Promote winner, Motivate 2nd place Matches: Q: 2-3-0 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area high school |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 4-1-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Control winner, Inspire 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 3-2-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 4-1-0 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area High School |
Coatesville, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 2-3-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
21324 |
Hackin' Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
22279 |
SLAM Shady |
Science Leadership Academy and JR Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
Pennsylvania FTC Championship |
Matches: Q: 0-5-0 |
118 |
Steel Hornets |
Emmaus High School |
Emmaus, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Matches: Q: 2-3-0 |
5320 |
Work in Progress |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Control winner Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 2-0-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Connect winner, Inspire 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
6676 |
Crimson Knights |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Control 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 2-0-0 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Innovate winner, Inspire 2nd place Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
12084 |
Really... Simple Machines |
Cedarbrook Middle School |
Wyncote, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Matches: Q: 2-3-0 |
24082 |
Cyber JEMS |
Villa Joseph Marie High School |
Southampton, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Matches: Q: 2-3-0 |
25016 |
CarTunes |
Haverford Middle School |
Havertown, PA |
2023-2024 |
RoboJawn |
Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
118 |
Steel Hornets |
Emmaus High School |
Emmaus, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
4185 |
Silver Soldiers |
Owen J Roberts High School, Greater Pottstown Area Robotics Science and Engineering Community |
Pottstown, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
5440 |
Blazin' Circuits |
Garnet Valley High School |
Glenn Mils, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
5488 |
Robo Dragons |
Freire Charter School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
6378 |
JayBots |
Central Columbia High School |
Bloomsburg, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
6552 |
Northeast High School |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
7416 |
Silver Spartans |
Owen J Roberts High School |
Pottstown, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
7423 |
Flaming Phoenix |
Unionville-Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
7786 |
MT Blue Streaks |
Manheim Twp High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School Girls |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
9222 |
O'Hara Robotics |
Cardinal O'Hara High School |
Springfield, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
9242 |
GearHounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
9618 |
Cyber Spartans |
Springfield Twp High School |
Glenside, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
William Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
10098 |
2 Eyed Illuminati |
Unionville High School, Charles F Patton Middle School |
Chadds Ford, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
10771 |
Le Pamplemousse |
Freedom High School |
Bethlehem, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
11208 |
Kardia Robotics |
Home School |
Reading, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
11319 |
Explorer Robotics |
Lasalle College High School |
Wyndmoor, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
11349 |
VorTech |
J P Mccaskey High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
11792 |
BotsBurgh |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
11830 |
RarBots |
Red Lion Area Sr High School |
Red Lion, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
12084 |
Really... Simple Machines |
Cedarbrook Middle School |
Wyncote, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
12308 |
Bodine Ambassadors |
William W Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Township, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
12792 |
Sharon High Robotics Team |
Sharon Middle High School |
Sharon, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
13873 |
Oakland Catholic High School |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
14133 |
Lansdale Catholic Cyber Crusaders |
Lansdale Catholic High School, Mary, Mother of the Redemeer, Saint Jude School, Mater Dei Catholic School |
Lansdale, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
15521 |
U-botics |
U School Innovation Lab |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville High School, Charles F Patton Middle School |
West Chester, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16664 |
GenBots |
Constitution High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16762 |
Raider Robotics |
Seneca Valley Sr High School |
Harmony, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
17388 |
Red Tornadoes |
Mccaskey East High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
17457 |
Shafer Sharks |
Robert K Shafer Middle School |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
17458 |
Snyder Owls |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
18107 |
Log College Colonials |
Log College Middle School |
Warminster, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
18284 |
Indeterminate Forms |
Saucon Valley Sr High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
18429 |
Ellis Robotics |
Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
18572 |
West Philly Speedbots |
West Philadelphia High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
18603 |
TeraBridges |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
19688 |
Simply Machines |
Cheltenham High School |
Wyncote, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
19710 |
Quantum Yeti |
Unionville High School, Charles F Patton Middle School |
Chadds Ford, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
19934 |
Mega Amps |
Mckeesport Area High School |
McKeesport, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
20146 |
Panthers |
Perkiomen School |
Pennsburg, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
20223 |
USC Dynamics |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
20513 |
The Gamma Shifters |
Building 21 High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21324 |
Hackin Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21357 |
ROGO (Robotics Offering Girls Opportunities) |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21458 |
Broken Blueberries |
Charles F Patton Middle School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21598 |
Perry Tech Challenge Team |
Pittsburgh Perry High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21680 |
Friends Select |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
21916 |
Hive Voltage |
Wellsboro Area High School |
Wellsboro, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22002 |
RoboHatters Black |
Hatboro-Horsham Sr High School |
Horsham, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22003 |
RoboHatters Red |
Hatboro-Horsham Sr High School |
Horsham, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22424 |
Lankenau Bees |
Lankenau Magnet High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22521 |
Snyder MS Wingin' It |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22828 |
Jingle Bells |
Mccaskey East High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
22884 |
Tower Power |
Pope John Paul Ii High School |
Royersford, PA |
2022-2023 |
-- 2022-2023 Teams -- |
Season Registration:
2022-2023 |
5320 |
RoboLancer Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
18572 |
WPHS SpeedBots |
West Philadelphia High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
99999 |
SLAM Robotics |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Build It! Philadelphia |
|
5320 |
RoboLancer Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
6552 |
Northeast Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
6606 |
Mustang Robotics |
Murrell Dobins CTE High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
7883 |
Iron Patriots |
Penn Wood High School |
Lansdowne, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
12308 |
Ambassadors Robotics |
Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
16664 |
GenBots |
Constitution High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
18572 |
WPHS SpeedBots |
West Philadelphia High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
21864 |
The Wire Clippers |
STEM Academy, Chester Upland School District |
Chester, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
22424 |
Lankenau Bees |
Lankenau High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
99999 |
SLAM Robotics |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Program It! Philadelphia |
|
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Ramp Riot Scrimmage |
|
3795 |
Jagwired |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
5440 |
Blazin' Circuits |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds-Ford School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
18284 |
Indeterminate Forms |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
20146 |
Panthers |
Perkiomen School |
Pennsburg, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Landenberg, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
21864 |
The Wire Clippers |
STEM Academy, Chester Upland School District |
Chester, PA |
2022-2023 |
UCFSD Scrimmage |
|
11792 |
Botsburgh |
Upper Saint Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Twp, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
12792 |
Sharon High School Robotics Team |
Sharon High School |
Sharon, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
13873 |
Oakland Catholic High School |
Oakland Catholic High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
18429 |
Ellis Robotics |
The Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
20223 |
USC Dynamics |
Upper St Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Green and Red Scrimmage |
|
5320 |
RoboLancer Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
6552 |
Northeast Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
6606 |
Mustang Robotics |
Murrell Dobins CTE High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
7883 |
Iron Patriots |
Penn Wood High School |
Lansdowne, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
9568 |
Olney Trojan Robotics |
Olney High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
12308 |
Ambassadors Robotics |
Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
18572 |
WPHS SpeedBots |
West Philadelphia High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
21864 |
The Wire Clippers |
STEM Academy, Chester Upland School District |
Chester, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
22424 |
Lankenau Bees |
Lankenau High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
99999 |
SLAM Robotics |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Drive It! Philadelphia |
|
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area high school |
Coatesville, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Motivate 3rd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 1-4-0 |
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Connect 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
22002 |
RoboHatters Black |
Hatboro-Horsham High School |
Horsham, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
22003 |
RoboHatters Red |
Hatboro-Horsham High School |
Horsham, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
22279 |
SLAMtastic Squirrels |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
22280 |
Into the SLAMmer |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
22281 |
SLAMMMD |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Eastern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
3795 |
JagWired |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
5440 |
Blazin' Circuits |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Judged Awards: Design winner Matches: Q: 1-3-1 |
10098 |
2 Eyed Illuminati |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Think 2nd place Matches: Q: 3-1-1, SF: 1-2-1 |
11792 |
Botsburgh |
Upper Saint Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Judged Awards: Innovate winner, Motivate 2nd place Matches: Q: 3-2-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds-Ford School DIstrict |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Motivate winner, Design 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area High School |
Coatesville, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Competition: Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-1, F: 0-2-0 |
21324 |
Jr. Gearhounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Matches: Q: 1-3-1 |
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Red and Black Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
6552 |
Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
6606 |
Dobbins Robotics |
School District of Philadelphia |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
7883 |
Iron Patriots |
Penn Wood High School |
Lansdowne, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
12308 |
Ambassadors Robotics |
Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
15521 |
U-Botics |
The U School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
16664 |
GenBots |
Constitution High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
22424 |
Lankenau Bees |
Lankenau High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
99999 |
SLAM Robotics |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Scrimmage |
|
11792 |
Botsburgh |
Upper Saint Clair High School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Innovate 2nd place Matches: Q: 0-5-0 |
12578 |
Trojanators |
North Catholic High School |
Cranberry Twp, PA |
2022-2023 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2022-2023 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-0-0, F: 2-0-0 |
18429 |
Ellis Robotics |
The Ellis School |
Pittsburgh, PA |
2022-2023 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
20223 |
USC Dynamics |
Upper St Clair School District |
Upper St Clair, PA |
2022-2023 |
Southwestern Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
3795 |
JagWired |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Think 2nd place Matches: Q: 0-5-0 |
4185 |
Silver Soldiers |
Owen J. Roberts High School/gParsec |
Pottstown, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
5440 |
Blazin' Circuits |
Garnet Valley High School |
Glen Mills, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate 3rd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-1, F: 2-1-0 |
7416 |
Silver Spartans |
Owen J. Roberts High School/gParsec |
Pottstown, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
7786 |
MT Blue Streaks |
Manheim Township High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Judged Awards: Motivate 2nd place Matches: Q: 1-4-0 |
9242 |
Gearhounds |
York Country Day School Gearhounds |
York, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Design winner Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-1, F: 2-1-0 |
10098 |
2 Eyed Illuminati |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Connect winner, Inspire 2nd place, Control 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 5-0-0, SF: 0-2-1 |
11830 |
rarBots |
Red Lion Area Senior High School |
Red Lion, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics Team |
Sharon School District |
Sharon, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Inspire winner, Innovate 2nd place, Connect 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
17596 |
Maneframe |
Wilkes Barre Area School District |
Wilkes Barre, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
21324 |
Hackin Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-1, F: 2-1-0 |
21458 |
Broken Blueberries |
Unionville School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
21916 |
Hive Voltage |
Wellsboro Area High School |
Wellsboro, PA |
2022-2023 |
South Central Pennsylvania Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
6378 |
Jay Bots |
Central Columbia High School |
Bloomsburg, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Judged Awards: Innovate 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
9242 |
GearHounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Design 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
10771 |
Le Pamplemousse |
Freedom High School Robotics Team |
Bethlehem, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
11349 |
VorTech |
McCaskey High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Design 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
17334 |
Panthera Robotica |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect winner, Innovate 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Innovate winner, Control 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 2-1-0 |
21324 |
Hackin Hounds |
York Country Day School |
York, PA |
2022-2023 |
Blue and White Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
5320 |
RoboLancers Gold |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
5488 |
Robodragons |
Freire Charter High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
6540 |
Railsplitters |
Abraham Lincoln High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate winner, Inspire 2nd place, Design 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
6552 |
Northeast Vikings |
Northeast High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
6606 |
Mustang Robotics |
School District of Philadelphia |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
6676 |
RoboLancers Crimson |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Motivate winner Matches: Q: 2-3-0 |
7883 |
Iron Patriots |
Penn Wood High School |
Lansdowne, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
8480 |
Technabots |
Philadelphia High School for Girls |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Innovate 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire winner) Matches: Q: 0-5-0 |
9854 |
Penn Charter Robotics |
William Penn Charter School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
12308 |
Ambassadors Robotics |
Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Connect winner Matches: Q: 3-1-1 |
16664 |
GenBots |
Constitution High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 1-3-1 |
16941 |
RoboLancers Cobalt |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
19688 |
Simply Machines |
Cheltenham High School Robotics |
Wyncote, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Design 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
21864 |
STEM Wire Clippers |
STEM Academy, Chester Upland School District |
Chester, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
22245 |
RoboLancers Kale |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 2-2-1, SF: 1-2-0 |
22246 |
RoboLancers Aubergine |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Control 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
22247 |
RoboLancers Pumpkin |
Central High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Design winner, Inspire 3rd place, Motivate 3rd place Advancement: Team Advanced (Inspire 3rd place) Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
22279 |
SLAMtastic Squirrels |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Finalist Alliance captain Judged Awards: Control 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
22280 |
Into the SLAMmer |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 4-1-0 |
22281 |
SLAMMMD |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
22282 |
SLAMPHIBIANS |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
22283 |
SLAM DUNK |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Think 3rd place Matches: Q: 1-4-0 |
22284 |
SLAM GREG |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Judged Awards: Innovate 3rd place Matches: Q: 3-2-0 |
22285 |
SLAM SHADY |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Philadelphia Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 0-2-0 |
7786 |
MT Blue Streaks |
Manheim Township High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Innovate winner, Inspire 2nd place Advancement: Team Advanced (Inspire 2nd place) Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
9618 |
Cyber Spartans |
Springfield Township High School |
Erdenheim, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
11349 |
VorTech |
McCaskey High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Control winner, Innovate 2nd place Advancement: Team Advanced (Winning Alliance captain) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Design winner, Connect 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
17388 |
Red Tornadoes |
McCaskey High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
20223 |
USC Dynamics |
Upper St Clair School District |
Upper St Clair, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
20729 |
Basement Botics |
Kennett Middle School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-1-0, F: 1-2-0 |
22828 |
Jingle Bells |
McCaskey High School |
Lancaster, PA |
2022-2023 |
Red Tornado Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Advancement: Team Advanced (Winning Alliance 1st pick) Matches: Q: 5-0-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
6378 |
Jay Bots |
Central Columbia High School |
Bloomsburg, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Judged Awards: Innovate winner, Control 2nd place Advancement: Team Advanced (Innovate sponsored by Raytheon Technologies winner) Matches: Q: 3-2-0 |
9222 |
O'Hara Robotics |
Cardinal O'Hara High School |
Springfield, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
10098 |
2 Eyed Illuminati |
Unionville Chadds Ford School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Inspire winner, Connect 2nd place, Think 3rd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-0-0, F: 0-2-0 |
17457 |
Shafer Sharks |
Robert K Shafer Middle School |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
17458 |
Owl's Council |
Bensalem School District |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Judged Awards: Innovate 3rd place Matches: Q: 2-3-0 |
17596 |
Maneframe |
Wilkes Barre Area School District |
Wilkes Barre, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 3-2-0 |
18849 |
Panthers |
Pocono Mountain West High School |
Pocono Summit, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
21458 |
Broken Blueberries |
Unionville School District |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Judged Awards: Judges winner Matches: Q: 1-4-0 |
21680 |
George Foxbotics |
Friends Select School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
22521 |
Wingin' It |
Cecelia Snyder Middle School |
Bensalem, PA |
2022-2023 |
Lehigh Valley Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
118 |
Steel Hornets |
Emmaus High School |
Emmaus, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Matches: Q: 0-5-0 |
5488 |
Robodragons |
Freire Charter High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Matches: Q: 1-4-0 |
7423 |
Flaming Phoenix |
Unionville Chadds-Ford School DIstrict |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 1st pick Judged Awards: Motivate winner Matches: Q: 3-2-0, SF: 1-2-0 |
12308 |
Ambassadors Robotics |
Bodine High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
12792 |
Sharon High School Robotics Team |
Sharon School District |
Sharon, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Winning Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect winner, Design 2nd place Matches: Q: 3-2-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
13669 |
Raiderbots |
Coatesville Area high school |
Coatesville, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance captain Judged Awards: Motivate 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 1-2-0 |
16087 |
Klinger Klippers |
Klinger Middle School |
Southampton, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |
16468 |
Green Lemons |
Unionville Chadds-Ford School DIstrict |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Winning Alliance 1st pick Judged Awards: Think winner, Inspire 2nd place, Control 2nd place Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
16564 |
Digital Devils |
Central Cambria High School |
Ebensburg, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Finalist Alliance 2nd pick Judged Awards: Connect 3rd place, Motivate 3rd place Matches: Q: 2-3-0, SF: 2-0-0, F: 1-2-0 |
18284 |
Indeterminate Forms |
Saucon Valley High School |
Hellertown, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 3-2-0, SF: 0-2-0 |
20094 |
Raiderbots Squared |
Coatesville Area high school |
Coatesville, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Semifinals Finalist Alliance 2nd pick Matches: Q: 0-5-0, SF: 1-2-0 |
20153 |
Silver Wolves |
Unionville High School |
Kennett Square, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Competition: Winning Alliance captain Judged Awards: Inspire winner, Think 2nd place, Innovate 2nd place Matches: Q: 4-1-0, SF: 2-1-0, F: 2-1-0 |
22282 |
SLAMPHIBIANS |
Science Leadership Academy / Masterman High School |
Philadelphia, PA |
2022-2023 |
Green and Gold Qualifier |
Matches: Q: 2-3-0 |