Pennsylvania FTC Championship

2020-2021 Season - Remote Championship Tournament

Event Information

Dates

Tuesday May 18, 2021 - Sunday May 23, 2021

Remote Event

Remote Scoring System

Virtual Sessions

Opening Ceremonies (Tue 7:30 pm): (virtual event complete)
Drivers Meeting (Fri 7:30 pm): (virtual event complete)
Awards & Closing Ceremonies (Sun 4:00 pm): (virtual event complete)

Event Materials

Open Ceremonies – Event Recording
Open Ceremonies – Slides
Awards & Closing Ceremonies – Slides

FTC Events Website

See this event's information and results as published at FIRST.

Agenda

Tuesday7:30 PMOpening Ceremonies
Wednesday12:00 AMCompetition Submission Window Opens
12:00 AMJudging Materials Submission Window Opens
Friday7:30 PMDrivers Meeting
Saturday7:00 AMJudging Materials Submission Window Closes
AMJudging Interviews
PMFollow-up Judging
Sunday12:00 PMCompetition Submission Window Closes
4:00 PMAwards & Closing Ceremonies

Team Registration Information

Participating Teams

Team # Team Name Organization Location League Advancement Award
4149 Terabytes Independent Plum, PA Western Highest Ranked Team
6378 JayBots Central Columbia High School Bloomsburg, PA Central Innovate Award Winner
6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team BrainSTEM Learning Baden, PA Western Highest Ranked Team
6964 Igutech Neighborhood Team Bethlehem, PA Central Highest Ranked Team
7244 OUT of the BOX OUT of the BOX Robotics Coatesville, PA Eastern Inspire Award Winner
7314 Sab-BOT-age Downingtown Area Robotics Glenmoore, PA Eastern Highest Ranked Team
8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team BrainSTEM Learning Baden, PA Western Highest Ranked Team
8645 Robotic Doges Laurel Highlands Education and Robotics Hollsopple, PA Western Inspire Award Winner
9242 GearHounds York Country Day School York, PA Central Highest Ranked Team
9791 Divide by Zero Friends and Family Lansdale, PA Eastern Highest Ranked Team
10098 2 Eyed Illuminati Unionville Chadds-Ford School District West Chester, PA Eastern Connect Award Winner
11349 VorTech School District of Lancaster - McCaskey Campus Lancaster, PA Central Highest Ranked Team
12564 Technion Community Mechanicsburg, PA Central Inspire Award Winner
12593 Yantrik Community Team Bridgeville, PA Western Highest Ranked Team
13474 MARS: Curiosity? Community Mars, PA Western Connect Award Winner
13669 Raiderbots Coatesville Area School District Coatesville, PA Eastern Highest Ranked Team
14130 To Be Determined Family/Community Lancaster, PA Central Highest Ranked Team
14133 Lansdale Catholic Junior Crusaders Lansdale Catholic Lansdale, PA Eastern Highest Ranked Team
14423 RoboCorns Downingtown Area Robotics Exton, PA Eastern Inspire Award 2nd place
14464 AI Robotics Home Mechanicsburg, PA Central Highest Ranked Team
16330 Javengers PACAR Mechanicsburg, PA Central Highest Ranked Team
16468 Green Lemons Charles F. Patton Middle School West Chester, PA Eastern Highest Ranked Team
16564 Digital Devils Central Cambria FTC Ebensburg, PA Western Highest Ranked Team
18053 Before Orange Family Pittsburgh, PA Western Inspire Award 2nd place

Event Results

Competition Results

Top Placing Teams

  1. 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team
  2. 7244 OUT of the BOX
  3. 13669 Raiderbots
  4. 16330 Javengers
  5. 16468 Green Lemons
  6. 12593 Yantrik
Rankings

Team Rankings

Team Rankings for the Qualification Matches

QP Quality Points; RP Ranking Points; TBP Tie Breaker Points; Highest / HS Highest Match Score

Rank Team # Team Name RP TBP1 TBP2 HS Played
1 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team 3158 659 195 623 6
2 7244 OUT of the BOX 2996 729 195 573 6
3 13669 Raiderbots 1928 483 185 419 6
4 16330 Javengers 1891 558 465 345 6
5 16468 Green Lemons 1877 486 455 360 6
6 12593 Yantrik 1715 576 495 297 6
7 14464 AI Robotics 1670 480 510 294 6
8 14423 RoboCorns 1619 423 290 333 6
9 8645 Robotic Doges 1611 411 430 288 6
10 18053 Before Orange 1526 414 200 269 6
11 6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team 1443 414 125 310 6
12 16564 Digital Devils 1401 408 415 266 6
13 9242 GearHounds 1347 330 415 235 6
14 11349 VorTech 1319 390 395 273 6
15 12564 Technion 1303 445 450 234 6
16 14133 Lansdale Catholic Cyber Crusaders 1202 408 240 234 6
17 7314 Sab-BOT-age 1034 372 330 216 6
18 9791 Divide by Zero 1009 401 330 194 6
19 6964 Igutech 980 312 190 226 6
20 10098 2 Eyed Illuminati 960 342 250 247 6
21 14130 To Be Determined 664 213 275 159 6
22 6378 JayBots 640 310 240 146 6
23 13474 MARS: Curiosity? 539 183 180 117 6
24 4149 Terabytes 417 177 60 121 6

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Compass Award

Phil Szymanowski of
14133 Lansdale Catholic Junior Crusaders
- Winner

Award Details

Promote Award

12593 Yantrik - Winner

Award Details

Design Award

18053 Before Orange - Winner

14130 To Be Determined - 2nd Place

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

13474 MARS: Curiosity? - Winner

16564 Digital Devils - 2nd Place

14423 RoboCorns - 3rd Place

Award Details

Control Award sponsored by Arm, Inc.

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

16330 Javengers - 2nd Place

12564 Technion - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

4149 Terabytes - 2nd Place

6378 JayBots - 3rd Place

Award Details

Connect Award

10098 2 Eyed Illuminati - Winner

13474 MARS: Curiosity? - 2nd Place

8645 Robotic Doges - 3rd Place

Award Details

Think Award

8645 Robotic Doges - Winner

7244 OUT of the BOX - 2nd Place

16330 Javengers - 3rd Place

Award Details

Dean's List Finalists

- Winner

Award Details

Inspire Award

7244 OUT of the BOX - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

10098 2 Eyed Illuminati - 3rd Place

Award Details

Advancement

The 2021 FIRST Championships were not held due to the COVID-19 pandemic.

Scroll to Top