Southwestern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2017-2018 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 13, 2018
10:00 am - 6:30 pm

Venue

Upper Saint Clair High School
Gymnasium
1825 McLaughlin Run Road
Upper St. Clair, PA 15241

Photos

View photos from this event.

Agenda

10:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
10:00 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
10:40 AMJudge Interviews Begin
12:45 PMDrivers Meeting On Competition Field
12:50 PMLunch Break
1:20 PMQueue First Matches
1:30 PMOpening Ceremonies
1:45 PMQualification Matches Begin
4:15 PMStart Semifinals
5:15 PMStart Finals
6:00 PMAwards and Closing Ceremonies
6:30 PMEvent Complete

Event Host

The event host is FTC Team 11554 Bot of Gold


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
2818G-FORCEGEARS & 4-HMcHenry, MD
3900MechaSharksPittsburgh Science and Technology AcademyPittsburgh, PA
4149TerabytesIndependentMurrysville, PA
5501USS EnterpriseVan Wert High SchoolVan Wert, OH
6133The NUTS!Walnut Hills High SchoolCincinnati, OH
6549Whoa!BotsSewickley AcademySewickley, PA
8509STEEL SerpentsSTEEL Corp/Team RobotiXPittsburgh, PA
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and Robotics, Inc.Hollsopple, PA
8867Broken Image LinkIndependantFranklin Park, PA
9820Girls of Steel HypatiaCarnegie Mellon UniversityPittsburgh, PA
9981Girls of Steel LovelaceCarnegie Mellon UniversityPittsburgh, PA
10144Trial and ErrorAurora RoboticsAurora, OH
10464The Bionic TigersLoveland High SchoolLoveland, OH
11027NA Cyber TigersNorth Allegheny IntermediatePittsburgh, PA
11210Infinity RobotechsInfinity RoboticsMcMurray, PA
11792BotsBurghCommunityPittsburgh, PA
12556Apollo VINoneMoon Township, PA
12578dietTROJANATORSCardinal Wuerl North Catholic High SchoolCranberry, PA
13336MartiansMars Area Middle SchoolMars, PA
13474MARSMars Robotics AssociationMars, PA
13535Brain BotzCommunity TeamSalisbury, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8645 Robotic Doges - Captain

6133 The NUTS!

13535 Brain Botz

Finalist Alliance

10144 Trial and Error - Captain

2818 G-FORCE

6549 Whoa!Bots

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Control Award

10144 Trial and Error - Winner

2818 G-FORCE - 2nd Place

8509 STEEL Serpents - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

5501 USS Enterprise - Winner

2818 G-FORCE - 2nd Place

10464 The Bionic Tigers - 3rd Place

Award Details

Design Award

10464 The Bionic Tigers - Winner

2818 G-FORCE - 2nd Place

10144 Trial and Error - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

8645 Robotic Doges - Winner

11210 Infinity Robotechs - 2nd Place

2818 G-FORCE - 3rd Place

Award Details

Connect Award

11210 Infinity Robotechs - Winner

6133 The NUTS! - 2nd Place

8509 STEEL Serpents - 3rd Place

Award Details

Think Award

6133 The NUTS! - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

5501 USS Enterprise - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

2818 G-FORCE - Winner

11210 Infinity Robotechs - 2nd Place

5501 USS Enterprise - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 11554 Bot of Gold Host Team
2 2818 G-FORCE Inspire Award Winner
3 11210 Infinity Robotechs Inspire Award Finalist 2
4 6133 The NUTS! Winning Alliance First Pick
Scroll to Top