Southeastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2017-2018 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 6, 2018
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Oxford Area High School
Gymnasium
705 Waterway Rd
Oxford, PA 19363

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Team 61 OzoneFTC Team 6045 Ohm Boys, and FTC Team 11440 Ohmega.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PA
365MOE FTCFirst State RoboticsWilmington, DE
3283Scibot1SciTech High SchoolHarrisburg, PA
3305Scibot2SciTech High SchoolHarrisburg, PA
3795Jag-WiredGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
4347NanoGurusNanoGurus RoboticsMorris Plains, NJ
4396DecepticonsTCHS Pickering CampusPhoenixville, PA
4433Smokin' MotorsWyomissingWyomissing, PA
5488RobodragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
5910SparksAcademy of Notre Dame de NamurVillanova, PA
6191Short CircuitsCBHS SouthWarrington, PA
6306Rising Sun TiborgsRising Sun High SchoolNorth East, MD
7055Cruzin' CometsAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7117The BlockheadsFamily/FriendsBurke, VA
7182Mechanical Paradox CubedHorizons 4-HCatonsville, MD
7244Out of the Box RoboticsOut of the Box RoboticsDowningtown, PA
7423Flaming PhoenixUnionville-Chadds Ford School DistrictKennett Square, PA
8297GEARED UP!Ashburn RoboticsAshburn, VA
8468The JavengersfriendsEnola, PA
8528Rhyme Know ReasonhomeschoolWilmington, DE
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and Robotics, Inc.Hollsopple, PA
9618Cyber SpartansSchool District of Springfield TownshipOreland, PA
9791Divide by ZeroFamily and FriendsHarleysville, PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
11208Kardia RoboticsKardia Learning CenterReading, PA
11319La Salle Robotics BLUELa Salle College High SchoolWyndmoor, PA
11349VorTechMcCaskey CampusLancaster, PA
11540La Salle Robotics GOLDLa Salle College High SchoolWyndmoor, PA
11554Bot of GoldCommunityPittsburgh, PA
11830RarBotsRed Lion Area School DistrictRed Lion, PA
13467Lyrics and LogicHomeschoolWilmington, DE

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

7244 Out of the Box Robotics - Captain

8645 Robotic Doges

9872 (In)Formal Logic

Finalist Alliance

7117 The Blockheads - Captain

9979 Cougars

365 MOE FTC

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

13467 Lyrics and Logic - Winner

Award Details

Control Award

3795 Jag-Wired - Winner

7182 Mechanical Paradox Cubed - 2nd Place

8468 The Javengers - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

7244 Out of the Box Robotics - Winner

8297 GEARED UP! - 2nd Place

365 MOE FTC - 3rd Place

Award Details

Design Award

7423 Flaming Phoenix - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

7182 Mechanical Paradox Cubed - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

7182 Mechanical Paradox Cubed - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

7244 Out of the Box Robotics - 3rd Place

Award Details

Connect Award

8297 GEARED UP! - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

7244 Out of the Box Robotics - 3rd Place

Award Details

Think Award

4347 NanoGurus - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

7423 Flaming Phoenix - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8645 Robotic Doges - Winner

7182 Mechanical Paradox Cubed - 2nd Place

7423 Flaming Phoenix - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 Host Team
2 8645 Robotic Doges Inspire Award Winner
3 7182 Mechanical Paradox Cubed Inspire Award Finalist 2
4 7423 Flaming Phoenix Inspire Award Finalist 3
5 4347 NanoGurus Think Award Winner
6 9979 Cougars Finalist Alliance First Pick

* Team 7117 The Blockheads, the Finalist Alliance Captain, was eligible to advance. They graciously gave up their spot to another team as they will be participating in the Virginia State Championship.

* Team 8297 GEARED UP!, the Connect Award Winner, was eligible to advance. They graciously gave up their spot to another team as they will be participating in the Virginia State Championship.

Scroll to Top