South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2017-2018 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 27, 2018
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Penn State York
Joe and Rosie Ruhl Student Community Center
Gymnasium
Irving Ave
York, PA 17403

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMStart Semifinals
4:15 PMStart Finals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

This event is hosted by Penn State York.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
61OzoneOxford RoboticsOxford, PA
3283Scibot1SciTech High SchoolHarrisburg, PA
3305Scibot2SciTech High SchoolHarrisburg, PA
4149TerabytesIndependentMurrysville, PA
4185Silver SoldiersOwen J. Roberts High SchoolPottstown, PA
5029PowerStackersPowerStackersEnglewood, OH
5872MavericsPrivate TeamChantilly, VA
6045OhmboysOxford RoboticsOxford, PA
6378JaybotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
6931The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM Learning, IncBaden, PA
7314Sab-bot-ageDowningtown Area roboticsDowningtown, PA
7416Silver SpartansOwen J. Roberts High SchoolPottstown, PA
7423Flaming PhoenixUnionville-Chadds Ford School DistrictKennett Square, PA
7786Blue StreaksManheim Township High SchoolLancaster, PA
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM Learning, IncBaden, PA
8509STEEL SerpentsSTEEL Corp/Team RobotiXPittsburgh, PA
9085Pottsgrove High SchoolPottsgrove High SchoolPottstown, PA
9242GearHoundsYork Country Day SchoolYork, PA
9791Divide by ZeroFamily and FriendsHarleysville, PA
9863MASHellaneousFriends of 401S Coventry, PA
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
100982 Eyed IlluminatiUnionville ChaddsfordKennett Square, PA
10333TechSparkTechFire Robotics of YorkYork, PA
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10490Fiddlin FixersPather Valley Area School DistrictLandford, PA
11440OhmegaOxford RoboticsOxford, PA
11554Bot of GoldCommunityPittsburgh, PA
11672RoboHatters RedKeith Valley Middle SchoolHorsham, PA
11673RoboHatters BlackKeith Valley Middle SchoolHorsham, PA
11792BotsBurghCommunityPittsburgh, PA
11830RarBotsRed Lion Area School DistrictRed Lion, PA
12007JayborgsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
12538eBorg RoboticseBorg Robotics IncEast Hanover, NJ
12564TechnionNoneMechanicsburg, PA
12593YantrikCommunityBridgeville, PA
12871RoboHatters GrayKeith Valley Middle SchoolHorsham, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Captain

6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team

10333 TechSpark

Finalist Alliance

10353 Metal Works - Captain

4149 Terabytes

7314 Sab-bot-age

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

12564 Technion - Winner

Award Details

Control Award

10333 TechSpark - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

9791 Divide by Zero - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

9242 GearHounds - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

12538 eBorg Robotics - 3rd Place

Award Details

Design Award

8509 STEEL Serpents - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

7423 Flaming Phoenix - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

7423 Flaming Phoenix - Winner

12538 eBorg Robotics - 2nd Place

11792 BotsBurgh - 3rd Place

Award Details

Connect Award

12538 eBorg Robotics - Winner

8509 STEEL Serpents - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Think Award

9791 Divide by Zero - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

12538 eBorg Robotics - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

12538 eBorg Robotics - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 6931 The Substantial Monocephalic BrainSTEM Robotics Team Winning Alliance First Pick
2 12538 eBorg Robotics Inspire Award Finalist 3
3 10333 TechSpark Winning Alliance Second Pick
4 9791 Divide by Zero Think Award Winner
5 10353 Metal Works Finalist Alliance Captain
6 4149 Terabytes Finalist Alliance First Pick
Scroll to Top