Philadelphia Qualifying Tournament

2017-2018 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 20, 2018
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Central High School
Gymnasium
1700 West Olney Avenue
Philadelphia, PA 19141

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMStart Semifinals
4:15 PMStart Finals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The hosts for this event are FTC Teams 5320 RoboLancers Gold and 6676 RoboLancers Crimson


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
5224RobowolvesBoys' Latin of PhiladelphiaPhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5321Tech HeroesCarver HSESPhiladelphia, PA
5488RobodragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
5514Parkway RobohoundsParkway Center CityPhiladelphia, PA
6540Lincoln1Abraham Lincoln High SchoolPhiladelphia, PA
6552N.E.R.D.S.Northeast High SchoolPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
7883Iron PatriotsPenn Wood High SchoolLansdowne, PA
7960FSS FalconsFriends Select SchoolPhiladelphia, PA
8480TechnobotsPhiladelphia HS for GirlsPhiladelphia, PA
8730RobogriffinsAcademy @ Palumbo High SchoolPhiladelphia, PA
9570GearGirlsCarver HSESPhiladelphia, PA
9734AndromedaNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
9854Penn Charter RoboticsWilliam Penn Charter SchoolPhiladelphia, PA
10002Herculean DynamiteNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
11493The Upside DownScience Leadership Academy @ BeeberPhiladelphia, PA
12084Really... Simple MachinesCedarbrook Middle SchoolCheltenham, PA
12455WorkshopThe Workshop SchoolPhiladelphia, PA
13239Hill-Freedman World AcademyHill-Freedman World AcademyPhiladelphia, PA
13240Swenson RoboticsSwenson Arts & Technology High SchoolPhiladelphia, PA
13347Project Home RoboticsProject HomePhiladelphia, PA
13771Lil' BoatPhiladelphia Performing Arts CharterPhiladelphia, PA
13772Techno KnightsPhiladelphia Performing Arts CharterPhiladelphia, PA
13773Blue BotPhiladelphia Performing Arts CharterPhiladelphia, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8730 Robogriffins - Captain

5320 RoboLancers Gold

6540 Lincoln1

Finalist Alliance

8480 Technobots - Captain

9854 Penn Charter Robotics

13240 Swenson Robotics

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

10002 Herculean Dynamite - Winner

Award Details

Motivate Award

9570 GearGirls - Winner

13771 Lil' Boat - 2nd Place

13772 Techno Knights - 3rd Place

Award Details

Design Award

13772 Techno Knights - Winner

6552 N.E.R.D.S. - 2nd Place

9570 GearGirls - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

13771 Lil' Boat - Winner

5488 Robodragons - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

Connect Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

8480 Technobots - 2nd Place

6540 Lincoln1 - 3rd Place

Award Details

Think Award

9734 Andromeda - Winner

8480 Technobots - 2nd Place

9570 GearGirls - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8480 Technobots - Winner

13772 Techno Knights - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 6676 RoboLancers Crimson Host Team
2 8480 Technobots Inspire Award Winner
3 8730 Robogriffins Winning Alliance Captain
4 13772 Techno Knights Inspire Award Finalist 2
Scroll to Top