Southeastern Pennsylvania Qualifier

2019-2020 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday February 1, 2020
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Oxford Area High School
Gymnasium
705 Waterway Rd
Oxford, PA 19363

Photos

View photos from this event.

FTC Events Website

See this event's information and results as published at FIRST.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMRobot and Field Inspection Ends
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Team 61 Ozone and FTC Team 6045 TwoBar.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PA
3795JagWiredGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
5440Blazin' CircuitsGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
5862Techno TigersMarple NewtownNewtown Square, PA
6191Short CircuitsCB SouthWarrington, PA
7888Robo ChicksMarple NewtownNewtown Square, PA
9085Pottsgrove RoboticsPottsgrove High SchoolPottstown, PA
9222O'Hara RoboticsCardinal O'Hara High SchoolSpringfield, PA
9486Scigearian TigersMarple NewtownNewtown Square, PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9889Cruise ControlHomeschoolFlanders, NJ
100982 Eyed IlluminatiUnionvilleChadds Ford, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
10490Fiddling FixersPanther Valley Junior and Senior High SchoolLansford, PA
11154Widener-ChesterSTEM Academy at ShowalterChester, PA
11319VoyagerLa Salle College High SchoolWyndmoor, PA
11349VorTechSchool District of Lancaster - McCaskey RoboticsLancaster, PA
11540PathfinderLa Salle RoboticsWyndmoor, PA
13669RaiderbotsCoatesville Area High SchoolCoatesville, PA
14282Fracture CriticalSusquehannock High SchoolGlen Rock, PA
14423RoboCornsDowningtown Area RoboticsExton, PA
14530Tech TurtlesCommunityBlue Bell, PA
14795Bionic EnforcersNAHerndon, VA
14842SpyGearsDowningtown Area RoboticsExton, PA
16300Mariachi StartupUnionville-Chadds Ford School DistrictWest Chester, PA
16449JunipersSycamore High SchoolBlue Ash, OH
16564Digital DevilsCentral Cambria School DistrictEbensburg, PA
17334Panthera RoboticaSaucon Valley High SchoolHellertown, PA
17388Red TornadoesMcCaskey RoboticsLancaster, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

5440 Blazin' Circuits - Captain

9889 Cruise Control

10098 2 Eyed Illuminati

Finalist Alliance

16564 Digital Devils - Captain

9872 (In)Formal Logic

14842 SpyGears

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

17388 Red Tornadoes - Winner

Award Details

Motivate Award

14423 RoboCorns - Winner

10098 2 Eyed Illuminati - 2nd Place

9889 Cruise Control - 3rd Place

Award Details

Design Award

16564 Digital Devils - Winner

9889 Cruise Control - 2nd Place

5440 Blazin' Circuits - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

9889 Cruise Control - Winner

16449 Junipers - 2nd Place

5440 Blazin' Circuits - 3rd Place

Award Details

Connect Award

14795 Bionic Enforcers - Winner

9872 (In)Formal Logic - 2nd Place

11349 VorTech - 3rd Place

Award Details

Think Award

9872 (In)Formal Logic - Winner

10098 2 Eyed Illuminati - 2nd Place

14423 RoboCorns - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

10098 2 Eyed Illuminati - Winner

9872 (In)Formal Logic - 2nd Place

14423 RoboCorns - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 61 Ozone Host Team
2 5440 Blazin' Circuits Winning Alliance Captain
3 9889 Cruise Control Winning Alliance 1st Team selected
4 14423 RoboCorns Inspire Award 3rd place
5 16564 Digital Devils Finalist Alliance Captain
Scroll to Top