Philadelphia Qualifier

2019-2020 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday February 8, 2020
7:45 am - 6:00 pm

Venue

Central High School
Gymnasium
1700 West Olney Avenue
Philadelphia, PA 19141

Photos

View photos from this event.

FTC Events Website

See this event's information and results as published at FIRST.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMRobot and Field Inspection Ends
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:30 PMSemifinals
4:30 PMFinals
5:30 PMAwards and Closing Ceremonies
6:00 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Team 5320 RoboLancers Gold and FTC Team 6676 RoboLancers Crimson.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
4400GearHead GroupParkway Center City Middle CollegePhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5321Tech HeroesCarver HSESPhiladelphia, PA
5488Friere RoboDragonsFreire Charter High SchoolPhiladelphia, PA
5514Parkway RoboHoundsParkway Center City Middle CollegePhiladelphia, PA
6540RailsplitterAbraham Lincoln High SchoolPhiladelphia, PA
6552N.E.R.D.S.Northeast High SchoolPhiladelphia, PA
6606Cyber MustangsMurrell Dobbins CTEPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
7883Iron PatriotsPenn Wood High SchoolLansdowne, PA
8480TechnabotsPhiladelphia HS for GirlsPhiladelphia, PA
8730RobogriffinsAcademy @ Palumbo High SchoolPhiladelphia, PA
9568Olney Trojan RoboticsOlney Charter High School / ASPIRA of PAPhiladelphia, PA
9570Gear GirlsCarver HSESPhiladelphia, PA
9734JasAvaNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
9854Penn Charter RoboticsWilliam Penn Charter SchoolPhiladelphia, PA
10002Ms. StembotNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
11154Widener-ChesterSTEM Academy at ShowalterChester, PA
11493Upside DownScience Leadership Academy at BeeberPhiladelphia, PA
12084Really... Simple MachinesCedarbrook Middle SchoolWyncote, PA
12308Bodine AmbassadorsBodine High SchoolPhiladelphia, PA
12455WorkshopThe Workshop SchoolPhiladelphia, PA
13347Binary BotsProject HOMEPhiladelphia, PA
14738CougarsCalvary Christian AcademyPhiladelphia, PA
15521U-BoticsThe U SchoolPhiladelphia, PA
16661Mansion RoboKnightsStrawberry Mansion High SchoolPhiladelphia, PA
16663High School of the FutureHigh School of the FuturePhiladelphia, PA
16664GenbotsConstitution High SchoolPhiladelphia, PA
16665Falcon RoboticsFurness High SchoolPhiladelphia, PA
16800CalvaryRobotCalvary Christian AcademyPhiladelphia, PA
16941Wrench ToastCentral High SchoolPhiladelphia, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

16941 Wrench Toast - Captain

8730 Robogriffins

12308 Bodine Ambassadors

Finalist Alliance

14738 Cougars - Captain

8480 Technabots

16800 CalvaryRobot

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

16665 Falcon Robotics - Winner

Award Details

Control Award sponsored by Arm, Inc.

16800 CalvaryRobot - Winner

16941 Wrench Toast - 2nd Place

14738 Cougars - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

8480 Technabots - 2nd Place

13347 Binary Bots - 3rd Place

Award Details

Design Award

5320 RoboLancers Gold - Winner

16941 Wrench Toast - 2nd Place

8480 Technabots - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

16941 Wrench Toast - Winner

9570 Gear Girls - 2nd Place

9854 Penn Charter Robotics - 3rd Place

Award Details

Connect Award

9570 Gear Girls - Winner

6552 N.E.R.D.S. - 2nd Place

8480 Technabots - 3rd Place

Award Details

Think Award

12308 Bodine Ambassadors - Winner

8730 Robogriffins - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8480 Technabots - Winner

6552 N.E.R.D.S. - 2nd Place

9570 Gear Girls - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 8480 Technabots Inspire Award Winner
2 16941 Wrench Toast Winning Alliance Captain
3 6552 N.E.R.D.S. Inspire Award 2nd place
4 8730 Robogriffins Winning Alliance 1st Team selected
5 9570 Gear Girls Inspire Award 3rd place
Scroll to Top