Lehigh Valley Qualifier

2019-2020 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday February 15, 2020
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Emmaus High School
Cafeterias 1 and 2
800 Pine St
Emmaus, PA 18049

FTC Events Website

See this event's information and results as published at FIRST.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMRobot and Field Inspection Ends
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event host is FTC Team 118 Steel Hornets.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PA
4149TerabytesTerabytes RoboticsMurrysville, PA
4396DecepticonsTCHS PickeringPhoenixville, PA
5862Techno TigersMarple Newtown High SchoolNewtown Square, PA
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
6378Jay BotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area RoboticsExton, PA
8393The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEMBaden, PA
9085Pottsgrove RoboticsPottsgrove High SchoolPottstown, PA
9486Scigearian TigersMarple Newtown High SchoolNewtown Square, PA
9791Divide By ZeroFamily and FriendsLansdale, PA
100982 Eyed IlluminatiUnionville High SchoolChadds Ford, PA
11208Kardia RoboticsKardia Learning CenterReading, PA
12007Jay BorgsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
12564TechnionFriendsMechanicsburg, PA
14130To Be DeterminedIndependentLancaster, PA
14423RoboCornsDowningtown Area RoboticsExton, PA
14738CougarsCalvary Christian AcademyPhiladelphia, PA
16164DynaBotsPatton Middle SchoolKennett Square, PA
16269Guthrie GeeksHanover Library Robotics ClubHanover, PA
16800CalvaryRobotCalvary Christian AcademyPhiladelphia, PA
17334Panthera RoboticaSaucon Valley High SchoolHellertown, PA
17457Millenium OwlsRobert K. Shafer Middle SchoolBensalem, PA
17458Bensalem BuildersCecelia Snyder Middle SchoolBensalem, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

11208 Kardia Robotics - Captain

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team

5862 Techno Tigers

Finalist Alliance

9791 Divide By Zero - Captain

7314 Sab-BOT-age

6378 Jay Bots

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

16164 DynaBots - Winner

Award Details

Control Award sponsored by Arm, Inc.

9791 Divide By Zero - Winner

14423 RoboCorns - 2nd Place

11208 Kardia Robotics - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

12564 Technion - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

10098 2 Eyed Illuminati - 3rd Place

Award Details

Design Award

14423 RoboCorns - Winner

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 2nd Place

5910 Sparks - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

6378 Jay Bots - Winner

5910 Sparks - 2nd Place

11208 Kardia Robotics - 3rd Place

Award Details

Connect Award

5910 Sparks - Winner

10098 2 Eyed Illuminati - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Think Award

10098 2 Eyed Illuminati - Winner

9791 Divide By Zero - 2nd Place

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - Winner

5910 Sparks - 2nd Place

14423 RoboCorns - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 8393 The Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team Inspire Award Winner
2 5910 Sparks Inspire Award 2nd place
3 5862 Techno Tigers Winning Alliance 2nd Team selected
4 7314 Sab-BOT-age Finalist Alliance 1st Team selected
Scroll to Top