Philadelphia Qualifier

2018-2019 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 12, 2019
7:45 am - 5:30 pm

Venue

Central High School
Gymnasium
1700 West Olney Avenue
Philadelphia, PA 19141

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMQueue First 2 Matches
11:00 AMOpening Ceremonies
11:15 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:15 PMSemifinals
4:15 PMFinals
5:00 PMAwards and Closing Ceremonies
5:30 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Team 5320 RoboLancers Gold and FTC Team 6676 RoboLancers Crimson.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
5224RobowolvesBoys’ Latin of PhiladelphiaPhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5321TechHeroesGW Carver HSESPhiladelphia, PA
5514Parkway RoboHoundsParkway Center City Middle CollegePhiladelphia, PA
6540Lincoln1Abraham Lincoln High SchoolPhiladelphia, PA
6552N.E.R.D.S.Northeast High SchoolPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
7883Iron PatriotsPenn Wood High SchoolLansdowne, PA
8480TechnabotsPhiladelphia High School for GirlsPhiladelphia, PA
8730RoboGriffinsAcademy @ Palumbo High SchoolPhiladelphia, PA
9570Gear GirlsGW Carver HSESPhiladelphia, PA
9734VoltNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
9854Penn Charter RoboticsWilliam Penn Charter SchoolPhiladelphia, PA
10002TBDNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
11493The Upside DownScience Leadership Academy @ BeeberPhiladelphia, PA
12084Really...Simple MachinesCedarbrook Middle SchoolWyncote, PA
12308Bodine AmbassadorsBodine High SchoolPhiladelphia, PA
12455WorkshopThe Workshop SchoolPhiladelphia, PA
13347Binary BotsProject HomePhiladelphia, PA
13378FLC RobocatsFranklin Learning CenterPhiladelphia, PA
13769Rover KnightsPhiladelphia Performing Arts Charter SchoolPhiladelphia, PA
13771StormPhiladelphia Performing Arts Charter SchoolPhiladelphia, PA
13772Techno KnightsPhiladelphia Performing Arts Charter SchoolPhiladelphia, PA
13773The SirzPhiladelphia Performing Arts Charter SchoolPhiladelphia, PA
14553Tertius OculusKIPP DuBois Collegiate AcademyPhiladelphia, PA
14738CougarsCalvary Christian AcademyPhiladelphia, PA
15320Blue PrideCristo Rey Philadelphia High SchoolPhiladelphia, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8730 RoboGriffins - Captain

9734 Volt

13347 Binary Bots

Finalist Alliance

9854 Penn Charter Robotics - Captain

10002 TBD

12308 Bodine Ambassadors

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

9570 Gear Girls - Winner

Award Details

Control Award

9854 Penn Charter Robotics - Winner

6676 RoboLancers Crimson - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

8480 Technabots - 2nd Place

14738 Cougars - 3rd Place

Award Details

Design Award

14738 Cougars - Winner

9570 Gear Girls - 2nd Place

8730 RoboGriffins - 3rd Place

Award Details

Collins Aerospace Innovate Award

9734 Volt - Winner

8480 Technabots - 2nd Place

9570 Gear Girls - 3rd Place

Award Details

Connect Award

6540 Lincoln1 - Winner

8480 Technabots - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

Think Award

8730 RoboGriffins - Winner

8480 Technabots - 2nd Place

9570 Gear Girls - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8480 Technabots - Winner

9570 Gear Girls - 2nd Place

14738 Cougars - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than the this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Award
1 5320 RoboLancers Gold Host Team
2 8480 Technabots Inspire Award Winner
3 8730 RoboGriffins Winning Alliance Captain
4 9570 Gear Girls Inspire Award 2nd place
5 9734 Volt Winning Alliance 1st Team selected
Scroll to Top