South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2016-2017 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 21, 2017
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Penn State York
Joe and Rosie Ruhl Student Community Center
Irving Ave
York, PA 17403

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Event Host

The event host is Penn State York.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
61OzoneOxford RoboticsOxford, PA
3283SciBot1SciTechHarrisburg, PA
3305Scibot2SciTechHarrisburg, PA
4185Silver SoldiersOwen J RobertsPottstown, PA
4856Minnie MASHFriends of 401Chester Springs, PA
4999Imagine ItImagine It Robotics Inc.Palmyra, PA
5421RM'd and DangerousRockville-Montgomery Robotics Association, Inc.Rockville, MD
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
6045Ohm BoysOxford RoboticsOxford, PA
6378JaybotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area RoboticsDowningtown, PA
7416Silver SpartansOwen J RobertsPottstown, PA
7786Blue StreaksManheim Township High SchoolLancaster, PA
8221Cubix^3CommunityHampstead, MD
8468The JavengersFamily and FriendsEnola, PA
8509STEEL SerpentsSTEEL Corp.McMurray, PA
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and RoboticsHollsopple, PA
9242GearHoundsYork Country Day SchoolYork, PA
9618Cyber SpartansSchool District of Springfield TownshipErdenheim, PA
9863MASHellaneousFriends of 401South Coventry, PA
9872(In)Formal LogicCovenant Christian AcademyHarrisburg, PA
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
10083Mars RoboticsMars Robotics AssociationValencia, PA
100982 Eyed IlluminatiPatton Middle SchoolKennett Square, PA
10333TechSparkTechFIre Robotics of YorkYork, PA
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10490Fiddling FixersPanther Valley Middle School/High SchoolLansford, PA
10771Le PamplemousseFreedom High SchoolBethlehem, PA
11208KARDIA RoboticsKARDIA Learning CenterReading, PA
11210Infinity RobotechsInfinity RoboticsMcMurray, PA
11349MachinistsMcCaskey CampusLancaster, PA
11440OhmegaOxford RoboticsOxford, PA
11554Bot of GoldP.A.R.T.S., inc.Pittsburgh, PA
11830Red Lion RoboticsRed Lion Senior High SchoolRed Lion, PA
12007JayborgsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8468 The Javengers - Captain

8221 Cubix^3

5910 Sparks

Finalist Alliance

4999 Imagine It - Captain

10353 Metal Works

9242 GearHounds

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

11208 KARDIA Robotics - Winner

Award Details

Control Award

8468 The Javengers - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

7314 Sab-BOT-age - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

5910 Sparks - Winner

6378 Jaybots - 2nd Place

8468 The Javengers - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

8509 STEEL Serpents - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

6378 Jaybots - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

8645 Robotic Doges - Winner

8509 STEEL Serpents - 2nd Place

4999 Imagine It - 3rd Place

Award Details

Connect Award

7314 Sab-BOT-age - Winner

5421 RM'd and Dangerous - 2nd Place

8509 STEEL Serpents - 3rd Place

Award Details

Think Award

8221 Cubix^3 - Winner

6378 Jaybots - 2nd Place

8468 The Javengers - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

6378 Jaybots - Winner

8645 Robotic Doges - 2nd Place

8509 STEEL Serpents - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 6378 Jaybots Bloomsburg, PA Inspire Award Winner
2 8221 Cubix^3 Hampstead, MD Winning Alliance First Pick
3 8509 STEEL Serpents McMurray, PA Inspire Award Finalist 3
4 5910 Sparks Villanova, PA Winning Alliance Second Pick
5 4999 Imagine It Palmyra, PA Finalist Alliance Captain
Scroll to Top