Philadelphia Qualifying Tournament

2016-2017 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 28, 2017
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Central High School
Gymnasium
1700 West Olney Ave
Philadelphia, PA 19141

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Teams 5320 RoboLancers Gold and 6676 RoboLancers Crimson of Central High School, Philadelphia, PA.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
5224RoboWolvesBoys' Latin of Philadelphia Charter SchoolPhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5488RoboDragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
5506Robo OwlsEdison HSPhiladelphia, PA
5514Parkway RobohoundsParkway Center City High SchoolPhiladelphia, PA
6540Lincoln1Abraham Lincoln High SchoolPhiladelphia, PA
6552N.E.R.D.S.Northeast High SchoolPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
7883Iron PatriotsPenn Wood High SchoolLansdowne, PA
7960FSS FalconsFriends Select SchoolPhiladelphia, PA
8480TechnobotsPhiladelphia High School for GirlsPhiladelphia, PA
8730RoboGriffinsAcademy @ Palumbo High SchoolPhiladelphia, PA
9570GearGirlsGW Carver HSESPhiladelphia, PA
9734RAD-CLEDNAVSUP WSSPhiladelphia, PA
9854Penn Charter RoboticsWilliam Penn Charter SchoolPhiladelphia, PA
10002SAB-BOT-TAGENAVSUP WSSPhiladelphia, PA
11032El Centro BotsEl Centro De EstudiantesPhiladelphia, PA
11154Widener-ChesterChester Upland STEM SchoolChester, PA
11493The Upside DownSLA BeeberPhiladelphia, PA
11610Tertius OculusKIPP DuBois Collegiate AcademyPhiladelphia, PA
12003RoboneersFrankford High SchoolPhiladelphia, PA
12084Really... Simple MachinesCedarbrook Middle SchoolCheltenham, PA
12455WorkshopWorkshop SchoolPhiladelphia, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8480 Technobots - Captain

8730 RoboGriffins

9734 RAD-CLED

Finalist Alliance

7960 FSS Falcons - Captain

6676 RoboLancers Crimson

10002 SAB-BOT-TAGE

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Motivate Award

6676 RoboLancers Crimson - Winner

7960 FSS Falcons - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

5320 RoboLancers Gold - Winner

5488 RoboDragons - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

8730 RoboGriffins - Winner

5488 RoboDragons - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Connect Award

9570 GearGirls - Winner

5488 RoboDragons - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Think Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

5488 RoboDragons - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

5488 RoboDragons - Winner

6552 N.E.R.D.S. - 2nd Place

5320 RoboLancers Gold - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 5320 RoboLancers Gold Philadelphia, PA Host Team
2 5488 RoboDragons Philadelphia, PA Inspire Award Winner
3 8480 Technobots Philadelphia, PA Winning Alliance Captain
4 6552 N.E.R.D.S. Philadelphia, PA Inspire Award Finalist 2