Hat Tricks Qualifying Tournament

2016-2017 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday December 10, 2016
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Simmons Elementary School
Gymnasium
411 Babylon Rd
Horsham, PA 19044

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
230AmpereUpper Dublin High SchoolFort Washington, PA
4185Silver SoldiersOwen J RobertsPottstown, PA
4396DecepticonsTCHS PickeringPhoneixville, PA
4399AutobotsTCHS-BrandywineDowningtown, PA
4914Vulcan RoboticsSCH AcademyPhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5488RoboDragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
6964Team IgutechIgutech IncSchnecksville, PA
7055Cruzin Comets AlphaAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7056Cruzin Comets OmegaAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7416Silver SpartansOwen J RobertsPottstown, PA
8468The JavengersFamily and FriendsEnola, PA
9242GearHoundsYork Country Day SchoolYork, PA
10353Metal WorksIndepenentLancaster, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
11208KARDIA RoboticsKARDIA Learning CenterReading, PA
11292WissBotsWissahickon High SchoolAmbler, PA
11319La Salle Robotics BLUELa Salle College High SchoolWyndmoor, PA
11540La Salle Robotics GOLDLa Salle College High SchoolWyndmoor, PA
11672RoboHatters RedKeith Valley Middle SchoolHorsham, PA
11673RoboHatters BlackKeith Valley Middle SchoolHorsham, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

6964 Team Igutech - Captain

7055 Cruzin Comets Alpha

11208 KARDIA Robotics

Finalist Alliance

10353 Metal Works - Captain

8468 The Javengers

11673 RoboHatters Black

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Motivate Award

6676 RoboLancers Crimson - Winner

10353 Metal Works - 2nd Place

11319 La Salle Robotics BLUE - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

118 Steel Hornets - Winner

10353 Metal Works - 2nd Place

6964 Team Igutech - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

5488 RoboDragons - Winner

8468 The Javengers - 2nd Place

4914 Vulcan Robotics - 3rd Place

Award Details

Connect Award

9242 GearHounds - Winner

6964 Team Igutech - 2nd Place

8468 The Javengers - 3rd Place

Award Details

Think Award

8468 The Javengers - Winner

10353 Metal Works - 2nd Place

6964 Team Igutech - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

6964 Team Igutech - Winner

8468 The Javengers - 2nd Place

10353 Metal Works - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 6964 Team Igutech Schnecksville, PA Inspire Award Winner
2 8468 The Javengers Enola, PA Inspire Award Finalist 2
3 7055 Cruzin Comets Alpha Clarks Summit, PA Winning Alliance First Pick
Scroll to Top