South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2015-2016 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday February 20, 2016
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Harrisburg High School
Gymnasium
2451 Market St
Harrisburg, PA 17104

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Teams 3283 SciBots and 3305 SciBots 2 of SciTech High School, Harrisburg, PA.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
2753Team OverdriveTeen TechnologyBridgewater, NJ
3283SciBotsSciTech High SchoolHarrisburg, PA
3305SciBots2SciTech High SchoolHarrisburg, PA
3795Jag WiredGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
4077MASHFriends of 401Chester Springs, PA
4185Silver SoldiersOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
4311Watt The Hex?Say Watt RoboticsEdison, NJ
4999Imagine ItImagine It Robotics Inc.Palmyra, PA
5140WACO AeroboticsWACO Historical SocietyTroy, OH
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
6191Short CircuitsCentral Bucks High School SouthWarrington, PA
6378JaybotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
7244OUT of the BOXIndependentThorndale, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area RoboticsDowningtown, PA
7416Silver SpartansOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
7423Flaming PhoenixUnionville Chadds-Ford School DistrictKennett Square, PA
7786Blue StreakManheim Township High SchoolLancaster, PA
8221Cubix^3ETC RoboticsHampstead, MD
8468The Iron StructfriendsEnola, PA
8645Robotic DogesLaurel Highlands Education and RoboticsHollsopple, PA
8867Broken Image LinkLocalPittsburgh, PA
8884RoboPanthersStrath Haven Middle SchoolWallingford, PA
8992University Scholars Program The Eternity Coders (TEC)Pennsylvania Leadership Charter SchoolWest Chester, PA
9242GearHoundsYork Country Day SchoolYork, PA
9791Divide by ZeroFamily FriendsLansdale, PA
9794Wizards.exeNeighborhoodRockville, MD
9863MASHellaneousFriends of 401South Coventry, PA
9979CougarsLancaster Country Day SchoolLancaster, PA
100982 Eyed IlluminatiPatton Middle SchoolKennett Square, PA
10286Download CompleteNeighborhood GroupBethesda, MD
10333TechSparkTechFire Robotics of YorkNew Freedom, PA
10375Bot BuildersMedia Youth CenterMedia, PA
10771Le PamplemousseFreedom High SchoolBethlehem, PA
10842Train of ThoughtJunior MuseumState College, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

8221 Cubix^3 - Captain

7314 Sab-BOT-age

8645 Robotic Doges

Finalist Alliance

9794 Wizards.exe - Captain

6378 Jaybots

2753 Team Overdrive

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Judges' Award

10375 Bot Builders - Winner

Award Details

Control Award

7423 Flaming Phoenix - Winner

7314 Sab-BOT-age - 2nd Place

9794 Wizards.exe - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

8468 The Iron Struct - Winner

7244 OUT of the BOX - 2nd Place

10842 Train of Thought - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

8221 Cubix^3 - Winner

7423 Flaming Phoenix - 2nd Place

5910 Sparks - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

7314 Sab-BOT-age - Winner

8221 Cubix^3 - 2nd Place

10286 Download Complete - 3rd Place

Award Details

Connect Award

4185 Silver Soldiers - Winner

5910 Sparks - 2nd Place

7314 Sab-BOT-age - 3rd Place

Award Details

Think Award

2753 Team Overdrive - Winner

7244 OUT of the BOX - 2nd Place

5910 Sparks - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

7244 OUT of the BOX - Winner

8221 Cubix^3 - 2nd Place

7314 Sab-BOT-age - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 3305 SciBots 2 Harrisburg, PA Host Team
2 7314 Sab-BOT-age Downingtown, PA Winning Alliance First Pick
3 8645 Robotic Doges Hollsopple, PA Winning Alliance Second Pick
4 2753 Team Overdrive Bridgewater, NJ Think Award Winner
5 4185 Silver Soldiers Pottstown, PA Connect Award Winner
6 8468 The Iron Struct Enola, PA Motivate Award Winner
Scroll to Top