Philadelphia Area League Championship

2015-2016 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 30, 2016
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Central High School
Gymnasium
1700 West Olney Ave
Philadelphia, PA 19141

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Event Host

The event hosts are FTC Teams 5320 RoboLancers Gold and 6676 RoboLancers Crimson of Central High School, Philadelphia, PA.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
5224RobowolvesBoys' Latin of Philadelphia Charter SchoolPhiladelphia, PA
5320RoboLancers GoldCentral High SchoolPhiladelphia, PA
5321TechHeroesG.W. Carver High School of Engineering & SciencePhiladelphia, PA
5488RoboDragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
6552N.E.R.D.S.Northeast High SchoolPhiladelphia, PA
6606Dobbins ForceMurrell Dobbins CTEPhiladelphia, PA
6676RoboLancers CrimsonCentral High SchoolPhiladelphia, PA
6677TecheadsBoys' Latin of Philadelphia Charter SchoolPhiladelphia, PA
7883Iron PatriotsPenn Wood High SchoolLansdowne, PA
7960FSS FalconsFriends Select SchoolPhiladelphia, PA
8730RoboGriffinsAcademy @ PalumboPhiladelphia, PA
9570GearGirlsG.W. Carver High School of Engineering & SciencePhiladelphia, PA
9854Penn Charter RoboticsWilliam Penn Charter SchoolPhiladelphia, PA
10976RoboknightsNeighborhood GroupPhiladelphia, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

9854 Penn Charter Robotics - Captain

6677 Techeads

Finalist Alliance

7960 FSS Falcons - Captain

9570 GearGirls

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Control Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

Award Details

Motivate Award

9570 GearGirls - Winner

7960 FSS Falcons - 2nd Place

5488 RoboDragons - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

6676 RoboLancers Crimson - Winner

5321 TechHeroes - 2nd Place

8730 RoboGriffins - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

8730 RoboGriffins - Winner

5321 TechHeroes - 2nd Place

6676 RoboLancers Crimson - 3rd Place

Award Details

Connect Award

5320 RoboLancers Gold - Winner

6552 N.E.R.D.S. - 2nd Place

5321 TechHeroes - 3rd Place

Award Details

Think Award

5488 RoboDragons - Winner

5320 RoboLancers Gold - 2nd Place

6552 N.E.R.D.S. - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

6552 N.E.R.D.S. - Winner

5488 RoboDragons - 2nd Place

5321 TechHeroes - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this League Championship is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 6676 RoboLancers Crimson Philadelphia, PA Host Team
2 6552 N.E.R.D.S. Philadelphia, PA Inspire Award Winner
3 9854 Penn Charter Robotics Philadelphia, PA Winning Alliance Captain
Scroll to Top