Eastern Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2015-2016 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday December 5, 2015
7:45 am - 5:15 pm

Venue

Wissahickon Middle School
Gymnasium
500 Houston Rd
Ambler, PA 19002

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Check-in
7:45 AMTeams Arrive and Check-in
Robot and Field Inspection Begins
8:20 AMJudge Interviews Begin
10:30 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:45 AMOpening Ceremonies
11:00 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
3:00 PMStart Semifinals
4:00 PMStart Finals
4:45 PMAwards and Closing Ceremonies
5:15 PMEvent Complete

Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
61OzoneOxford RoboticsOxford, PA
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
365MOEFirst State RoboticsWilmington, DE
395Archmere RobaukticsArchmere AcademyClaymont, DE
3113Some Disassembly RequiredBoy Scout Troop 793Glenelg, MD
3283SciBotsSciTech High SchoolHarrisburg, PA
3305SciBots2SciTech High SchoolHarrisburg, PA
3777Mecha LionsPaterson Charter School for Science and TechnologyPaterson, NJ
3795Jag WiredGarnet Valley High SchoolGlen Mills, PA
4185Silver SoldiersOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
4347NanoGurusNanoGurus RoboticsMorris Plains , NJ
4396DecepticonsTCHS PickeringPhoenixville, PA
4433Smokin' MotorsWyomissing AreaWyomissing, PA
4914Vulcan RoboticsSpringside Chestnut Hill AcademyPhiladelphia, PA
5169Watt's UpSay Watt RoboticsEdison, NJ
5488RoboDragonsFreire Charter SchoolPhiladelphia, PA
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
5916BoBotsBohemia Manor High SchoolEarleville, MD
6045foobarOxford RoboticsOxford, PA
6191Short CircuitsCentral Bucks High School SouthWarrington, PA
6964Team IgutechIgutech Inc.Schnecksville, PA
7055Cruzin Comets BlueAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7056Cruzin Comets WhiteAbington Heights High SchoolClarks Summit, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area RoboticsDowningtown, PA
7416Silver SpartansOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
7584Bad News BotsWilmington Friends SchoolWilmington, DE
8393Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics TeamBrainSTEM LearningBaden, PA
8528Rhyme Know ReasonFirst State RoboticsWilmington, DE
8884RoboPanthersStrath Haven Middle SchoolWallingford, PA
9618Cyber SpartansSpringfield Township High SchoolErdenheim, PA
9928Planet VulcanFriends FamilyWestport, CT
9997Wolf Pack RoboticsAIM AcademyConshohocken, PA
100982 Eyed IlluminatiPatton Middle SchoolKennett Square, PA
10113NZ.1Dauphin County Technical SchoolHarrisburg, PA
10353Metal WorksIndependentLancaster, PA
10766MathHeadsPatton Middle SchoolKennett Square, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

7056 Cruzin Comets White - Captain

7055 Cruzin Comets Blue

4347 NanoGurus

Finalist Alliance

4433 Smokin' Motors - Captain

7314 Sab-BOT-age

8528 Rhyme Know Reason

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Control Award

365 MOE - Winner

4347 NanoGurus - 2nd Place

8393 Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Motivate Award

3113 Some Disassembly Required - Winner

5910 Sparks - 2nd Place

5488 RoboDragons - 3rd Place

Award Details

PTC Design Award

4347 NanoGurus - Winner

8528 Rhyme Know Reason - 2nd Place

8393 Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

6045 foobar - Winner

5916 BoBots - 2nd Place

7584 Bad News Bots - 3rd Place

Award Details

Connect Award

4185 Silver Soldiers - Winner

3795 Jag Wired - 2nd Place

118 Steel Hornets - 3rd Place

Award Details

Think Award

6964 Team Igutech - Winner

8528 Rhyme Know Reason - 2nd Place

7314 Sab-BOT-age - 3rd Place

Award Details

Inspire Award

8528 Rhyme Know Reason - Winner

6045 foobar - 2nd Place

8393 Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 8528 Rhyme Know Reason Wilmington, DE Inspire Award Winner
2 7056 Cruzin Comets White Clarks Summit, PA Winning Alliance Captain
3 6045 foobar Oxford, PA Inspire Award Finalist 2
4 7055 Cruzin Comets Blue Clarks Summit, PA Winning Alliance First Pick
5 8393 Giant Diencephalic BrainSTEM Robotics Team Baden, PA Inspire Award Finalist 3
6 4347 NanoGurus Morris Plains , NJ Winning Alliance Second Pick