South Central Pennsylvania Regional Qualifying Tournament

2013-2014 Season - Qualifying Tournament

Event Information

Date

Saturday January 25, 2014
8:00 am - 5:00 pm

Venue

Penn State York
Joe and Rosie Ruhl Student Community Center
Irving Ave
York, PA 17403

Photos

View photos from this event.

Agenda

7:00 AMVolunteers Arrive and Register
8:00 AMTeams Arrive and Register
Hardware and Software Inspection Begins
8:15 AMJudge Interviews Begin
10:15 AMDrivers Meeting On Competition Field
10:30 AMOpening Ceremonies
10:45 AMQualification Matches Begin
12:30 PMLunch Break
1:00 PMQualification Matches Resume
2:15 PMAlliance Selection
2:30 PMStart Semifinals
3:30 PMStart Finals
4:30 PMAwards and Closing Ceremonies
5:00 PMEvent Complete

Event Host

The event host is Penn State York.


Team Registration Information

Participating Teams

Team #Team NameOrganizationLocation
61OzoneOxford RoboticsOxford, PA
118Steel HornetsEmmaus High SchoolEmmaus, PA
3113Some Disassembly RequiredBoy Scout Troop 793Ellicott City, MD
3283Scibot1Scitech High SchoolHarrisburg, PA
3305SciBot2Scitech High SchoolHarrisburg, PA
3795Jag WiredGarnet ValleyGlen Mills, PA
4077MASHFriends of 401West Vincent, PA
4134Wrench in the WorksChester County RoboticsDowningtown, PA
4149TerabytesIndependentMurrysville, PA
4185Silver SoldiersOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
4399AutobotsTCHS-BrandywineDowningtown, PA
4498RoboWarriorsMifflin County High SchoolLewistown, PA
4856Minnie MASHFriends of 401West Vincent, PA
4977LANLordsLancaster FTCMillersville, PA
4999Imagine ItImagine ItPalmyra, PA
5910SparksAcademy of Notre DameVillanova, PA
5944Live WireChester County RoboticsDowningtown, PA
6045foobarOxford RoboticsOxford, PA
6208Team RatzoTeam Robotics of YorkYork, PA
6378JaybotsCentral Columbia High SchoolBloomsburg, PA
6964IgutechIgutech, Inc.Schnecksville, PA
7018SpartansHorizon Science Academy LorainLorain, OH
7178Panda WheelzPenn State YorkYork, PA
7222RoboRevenantsSoutheastern York RoboticsFawn Grove, PA
7244Out of the Box RoboticsIndependentThorndale, PA
7273Pir2atesPenn State YorkYork, PA
7314Sab-BOT-ageDowningtown Area Robotics, Inc.Downingtown, PA
7416Silver SpartansOwen J Roberts High SchoolPottstown, PA
7423Flaming PhoenixPatton Middle SchoolKennett Square, PA
7690MASH Triage UnitFriends of 401West Vincent, PA
7726AutomatonsPottstown High SchoolPottstown, PA
7728NewmaticsPottstown High SchoolPottstown, PA

Event Results

Competition Results

Winning Alliance

61 Ozone - Captain

4977 LANLords

6045 foobar

Finalist Alliance

4999 Imagine It - Captain

4856 Minnie MASH

6964 Igutech

RankingsMatch Details
Elimination Bracket

Judged Awards

See all Award Details Close all Award Details

Motivate Award

7423 Flaming Phoenix - Winner

Award Details

Connect Award

4185 Silver Soldiers - Winner

Award Details

Rockwell Collins Innovate Award

4999 Imagine It - Winner

Award Details

PTC Design Award

61 Ozone - Winner

Award Details

Think Award

6208 Team Ratzo - Winner

Award Details

Inspire Award

4856 Minnie MASH - Winner

3113 Some Disassembly Required - 2nd Place

61 Ozone - 3rd Place

Award Details

Advancement

The teams in the table below advanced to the Pennsylvania FTC Championship at the time of this event.

The final list of teams advancing from this Qualifier is available on the Pennsylvania FTC Championship webpage. That final advancement list may be different than this initial advancement list due to changes in teams’ availability and eligibility. Advancements are awarded per FTC Game Manual 1 Order of Advancement.

Rank Team # Team Name Location Award
1 4856 Minnie MASH West Vincent, PA Inspire Award Winner
2 61 Ozone Oxford, PA Winning Alliance Captain
3 3113 Some Disassembly Required Ellicott City, MD Inspire Award 2nd place
4 4185 Silver Soldiers Pottstown, PA Connect Award Winner
5 6964 Igutech Schnecksville, PA Finalist Alliance, 2nd team selected
6 6378 Jaybots Bloomsburg, PA Highest Ranked Team not previously advanced
Scroll to Top